1 397 497 SEK
Omsättning
▼ 10,4%
585 258 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 20,3%
82,6%
Soliditet
Mycket God
41,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-17

Substansvärdering

Tillgångar:1 098 218 SEK
Skulder:-122 603 SEK
Substansvärde:643 615 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsnyckeltal men negativ tillväxt i omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 41,9% och soliditeten på 82,6% indikerar ett välskött företag med god finansiell styrka, men den negativa utvecklingen i både omsättning (-10,4%) och resultat (-20,3%) pekar på en potentiell nedgångs- eller omställningsfas. Den positiva utvecklingen i eget kapital (+7,6%) och tillgångar (+8,9%) visar dock att företaget fortfarande bygger upp sin balansräkning trots sämre rörelseresultat.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett konsultbolag inom strategisk inköp och organisationsutveckling, baserat i Västerås. Denna typ av verksamhet är typiskt sett projektbaserad och personalintensiv, vilket förklarar den höga vinstmarginalen då kostnaderna främst är rörliga (konsultlöner).

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 734 698 SEK till 585 258 SEK, en minskning med 149 440 SEK eller 20,3%. Nedgången är större procentuellt än omsättningsminskningen, vilket kan indikera något lägre marginaler eller oförändrade fasta kostnader.

Soliditet: En soliditet på 82,6% är exceptionellt stark och visar att företaget i mycket liten grad är beroende av lånade medel. Detta ger stor finansiell flexibilitet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 597 956 SEK till 643 615 SEK, en förbättring med 45 659 SEK. Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst på 585 258 SEK har tillförts kapitalet, minus eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 559 711 SEK till 1 397 497 SEK, en nedgång med 162 214 SEK eller 10,4%. Detta kan tyda på färre projekt eller lägre faktureringsgrad under året.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig nedgång i omsättning på 10,4% vilket, om den fortsätter, kan hota företagets långsiktiga överlevnad trots goda marginaler.
  • Resultatet sjönk med 20,3%, vilket är en snabbare nedgång än omsättningen och kan signalera tryck på priser eller ökade kostnader.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 41,9% visar att företaget är extremt lönsamt per krona i omsättning och har utrymme för investeringar eller priskonkurrens.
  • Exceptionellt stark soliditet på 82,6% ger företaget en robust balansräkning för att klara av konjunktursvängningar och investera i ny tillväxt.
  • Tillgångarna ökade med 89 805 SEK till 1 098 218 SEK, vilket visar en fortsatt uppbyggnad av företagets tillgångsbas.