1 183 745 SEK
Omsättning
▲ 3%
769 330 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 3,2%
48,4%
Soliditet
Mycket God
62,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
605 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-17

Substansvärdering

Tillgångar:1 467 057 SEK
Skulder:-756 706 SEK
Substansvärde:710 351 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande nedåtgående trender i flera nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 62,7% indikerar en effektiv verksamhetsmodell med låga kostnader, vilket är typiskt för konsultverksamhet. Samtidigt visar en minskning av resultat, eget kapital och tillgångar på en kontraherande verksamhet trots en liten omsättningsökning. Företaget verkar vara i en fas där det tar ut vinster snarare än att reinvestera i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom rese- och turistindustrin kombinerat med författarverksamhet. Denna typ av verksamhet är vanligtvis kunskapsintensiv med låga kapitalkrav och höga marginaler, vilket stämmer väl med de presenterade nyckeltalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 794 550 SEK till 769 330 SEK, en nedgång på 3.2% trots högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler på vissa uppdrag.

Soliditet: Soliditeten på 48.4% är god och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger låg finansieringsrisk.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 729 072 SEK till 710 351 SEK, en nedgång på 2.6% som främst kan förklaras av att företaget har utdelat mer i vinst än vad årets resultat uppgick till.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 149 636 SEK till 1 227 496 SEK, en positiv tillväxt på 3.0% som visar att företaget fortfarande lockar kunder och genererar intäkter.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av tillgångar med 24.5% från 1 943 470 SEK till 1 467 057 SEK kan indikera att företaget har sålt av tillgångar eller minskat sina likvida medel avsevärt
  • Minskande resultat trots ökad omsättning visar på tryckta marginaler som kan påverka framtida lönsamhet
  • Minskande eget kapital kan begränsa företagets möjligheter till framtida investeringar och tillväxt

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 62.7% visar på en extremt effektiv verksamhetsmodell med utmärkt kostnadskontroll
  • Stabil kundbas med en omsättningsökning på 3.0% till 1 227 496 SEK visar på efterfrågan på företagets tjänster
  • God soliditet på 48.4% ger ett starkt finansiellt skydd mot nedgångsperioder