1 748 000 SEK
Omsättning
▼ 11,4%
-167 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 4%
30,7%
Soliditet
God
−6,6%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 533 576 SEK
Skulder:-1 062 485 SEK
Substansvärde:471 091 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en betydande omsättningsökning på 27% men fortsatt negativt resultat. Trots förbättrad resultattillväxt på 4% är företaget fortfarande förlustgivande. Eget kapital har minskat kraftigt med 26%, vilket indikerar att förlusterna äter upp företagets kapitalbas. Den positiva omsättningstillväxten i en kreativ bransch som musik och liveevenemang tyder på att företaget har marknadsnärvaro, men lönsamhetsutmaningarna kvarstår.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver förlagsverksamhet, produktion, marknadsföring och distribution av musik och audiovisuella produkter, samt bokning och management av artister. Denna typ av verksamhet i kreativa näringar har ofta varierande intäkter beroende på projekt och artisters framgång, vilket kan förklara de fluktuerande siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från -174 000 SEK till -167 000 SEK, en minskning av förlusten med 7 000 SEK, men företaget är fortfarande förlustgivande efter nio år i verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 30,7% är acceptabel men i nedåtgående trend, vilket innebär att 30,7% av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger ett visst finansiellt utrymme men trenden är oroande.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 637 832 SEK till 471 091 SEK, en nedgång på 166 741 SEK, vilket direkt följer av årets förlustresultat på 167 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 987 079 SEK till 2 530 741 SEK, en positiv tillväxt på 543 662 SEK eller 27%, vilket indikerar ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Företaget har gått med förlust två år i rad trots etablerad verksamhet sedan 2014
  • Eget kapital har minskat med 166 741 SEK på ett år, vilket begränsar finansiell handlingsfrihet
  • Soliditeten är i nedåtgående trend vilket ökar beroendet av extern finansiering
  • Tillgångarna har minskat med 52 799 SEK till 1 533 576 SEK, vilket kan indikera nedskalning

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 543 662 SEK till 2 530 741 SEK, vilket visar marknadsacceptans
  • Resultatet förbättrades med 7 000 SEK mot föregående år, en positiv trend i rätt riktning
  • Verksamheten inom musik och liveevenemang har stor uppsida vid framgångsrika projekt
  • Företaget är etablerat sedan 2014 vilket ger erfarenhet och nätverk i branschen