4 487 604 SEK
Omsättning
▲ 17,7%
418 211 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 3%
51,9%
Soliditet
Mycket God
9,3%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 562 843 SEK
Skulder:-1 173 144 SEK
Substansvärde:1 104 693 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil och positiv utveckling med stark tillväxt inom samtliga nyckeltal. Omsättningen har ökat med 17,7% till 4,5 miljoner SEK, vilket indikerar en expanderande verksamhet. Trots den kraftiga omsättningstillväxten har företaget lyckats bibehålla en god lönsamhet med 9,3% vinstmarginal och ett resultat på över 400 000 SEK. Den höga soliditeten på 51,9% visar på ett finansiellt stabilt företag med låg belåning. Alla trender pekar på en hälsosam utveckling där företaget växer samtidigt som det behåller god kontroll över ekonomin.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver övrig specialiserad butikshandel och restaurangverksamhet i Stockholm. Verksamheten startade 2017 och har sedan dess etablerat sig med en omsättning på 4,5 miljoner SEK. Kombinationen av specialiserad detaljhandel och restaurangverksamhet tyder på en nischad verksamhet som troligtvis riktar sig till en specifik målgrupp eller erbjuder unika produkter/tjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 406 137 SEK till 418 211 SEK, en ökning med 12 074 SEK eller 3,0%. Trots kraftig omsättningstillväxt har företaget lyckats bibehålla lönsamheten, även om resultattillväxten är lägre än omsättningstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 51,9% är mycket god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta indikerar låg belåning och god förmåga att motstå ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 957 770 SEK till 1 104 693 SEK, en tillväxt på 146 923 SEK eller 15,3%. Denna ökning beror främst på att årets resultat har tillförts det egna kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 884 005 SEK till 4 487 604 SEK, en tillväxt på 603 599 SEK eller 17,7%. Detta visar på stark försäljningsutveckling och framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Resultattillväxten på 3,0% är betydligt lägre än omsättningstillväxten på 17,7%, vilket kan indikera tryck på marginalerna eller ökade kostnader
  • Restaurangbranschen är känd för sin konkurrens och känslighet för ekonomiska nedgångar, vilket kan påverka framtida resultat

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 17,7% visar på efterfrågan och potential för ytterligare expansion
  • Hög soliditet på 51,9% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utveckling av verksamheten
  • Kombinationen av butikshandel och restaurangverksamhet skar synergier och flera inkomstkällor

Trendanalys

Företaget visar konsekvent positiva trender över de senaste åren med förbättringar inom alla nyckeltal. Omsättningstillväxten på 17,7% är särskilt imponerande och visar på en expanderande verksamhet. Den höga och stabila soliditeten kombinerat med positivt resultat indikerar en sund ekonomisk utveckling. Trenderna pekar på ett företag som växer kontrollerat och behåller god lönsamhet trots expansion. Framtida utveckling ser positiv ut baserat på de starka fundamentala nyckeltalen.