19 557 000 SEK
Omsättning
▲ 17,1%
2 669 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 81,7%
71%
Soliditet
Mycket God
13,2%
Vinstmarginal
Hög
1 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-11-30

Substansvärdering

Tillgångar:15 350 277 SEK
Skulder:-4 461 761 SEK
Substansvärde:10 725 892 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark prestation med betydande förbättringar i lönsamhet och tillväxt trots en liten minskning i totala tillgångar. Den kraftiga resultattillväxten på 81,7% kombinerat med hög soliditet på 71,0% indikerar ett välskött företag som effektivt omsätter ökad omsättning till vinst. Företaget har lyckats öka både omsättning och resultat avsevärt samtidigt som eget kapital har stärkts, vilket pekar på en hållbar utveckling.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2007 och har sitt säte i Lindås. Baserat på den höga vinstmarginalen och stabila finansiella utveckling verkar det röra sig om ett moget företag med en stabil affärsmodell, troligtvis inom tjänste- eller specialistverksamhet där höga marginaler är vanligt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från 1 469 000 SEK till 2 669 000 SEK, en ökning på 81,7% som indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 71,0% är mycket stark och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 9 308 300 SEK till 10 725 892 SEK, en tillväxt på 15,2% som främst drivs av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 17 237 425 SEK till 20 249 625 SEK, en tillväxt på 17,1% vilket visar på stark försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 1,5% från 15 590 579 SEK till 15 350 277 SEK trots ökad omsättning, vilket kan indikera effektiviseringar men också begränsad kapacitetsutbyggnad
  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 81,7% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 17,1% visar på framgångsrik marknadspenetration eller ökad efterfrågan
  • Mycket hög vinstmarginal på 13,2% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelningar
  • Soliditeten på 71,0% ger utrymme för framtida expansion och investeringar utan att behöva extern finansiering