3 950 000 SEK
Omsättning
▲ 24,2%
418 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 57,1%
44%
Soliditet
Mycket God
10,6%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:1 974 602 SEK
Skulder:-1 049 264 SEK
Substansvärde:625 891 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har företaget anställt två personer så företaget växer och omsättningen ökar.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har anställt två nya personer under året, vilket direkt förklarar delar av den starka omsättningstillväxten och visar på en aktiv expansionsstrategi.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med stark tillväxt inom alla nyckelområden. Den betydande omsättningsökningen på 24,2% kombinerat med en ännu starkare resultattillväxt på 57,1% indikerar att företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt. Den höga soliditeten på 44,0% tillsammans med en vinstmarginal på 10,6% klassificerad som hög pekar på ett stabilt och välskött företag som befinner sig i en expansiv fas.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver design- och reklambyråverksamhet med både svenska och internationella kunder, samt verkar som nätverksbyrå med partners inom kommunikation, reklamproduktion, design, film och foto. Under varumärket Järnfabriken bedriver företaget även produktdesign och tillverkning av inredning, möbler och järnsmide. Den diversifierade verksamhetsmodellen med både tjänster och produktionsverksamhet förklarar den goda lönsamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 266 000 SEK till 418 000 SEK, en ökning med 152 000 SEK eller 57,1%. Denna högre tillväxttakt än omsättningen visar förbättrad effektivitet och lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 44,0% är mycket god och ligger långt över branschgenomsnittet för många kreativa branscher. Detta indikerar ett lågt belånat företag med god kreditvärdighet och finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 516 787 SEK till 625 891 SEK, en tillväxt på 109 104 SEK eller 21,1%. Denna ökning är direkt kopplad till årets goda resultat och stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 179 838 SEK till 3 950 327 SEK, en ökning med 770 489 SEK eller 24,2%. Denna betydande tillväxt indikerar framgångsrik försäljning och expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den snabba expansionen med nya anställningar medför risk för ökade fasta kostnader som kan påverka lönsamheten vid eventuella nedgångar i omsättningen.
  • Företagets tillgångstillväxt på 16,0% till 1 974 602 SEK måste hanteras noggrant för att säkerställa att investeringarna ger tillräcklig avkastning.

Möjligheter

  • Den starka resultattillväxten på 57,1% och vinstmarginalen på 10,6% ger utrymme för ytterligare investeringar i verksamheten.
  • Den höga soliditeten på 44,0% ger goda förutsättningar för att säkra finansiering till förmånliga villkor för framtida expansion.
  • Den internationella verksamheten och diversifierade kundbas öppnar för ytterligare tillväxtmöjligheter utanför den svenska marknaden.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+24,2%), resultat (+57,1%), eget kapital (+21,1%) och tillgångar (+16,0%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket hälsosam tillväxtfas med god balans mellan expansion och lönsamhet.