171 822 SEK
Omsättning
▼ 26,1%
59 430 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 36,7%
22,4%
Soliditet
God
34,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:683 369 SEK
Skulder:-106 971 SEK
Substansvärde:152 898 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med motsägelsefulla trender. Trots en kraftig omsättningsminskning på 26.1% har bolaget lyckats öka sitt resultat med 36.7%, vilket indikerar en betydande effektivisering eller omstrukturering av verksamheten. Den starka tillväxten i eget kapital med 63.6% och tillgångar med 21.8% visar på en hälsosam finansiell utveckling trots den minskade omsättningen. Den mycket höga vinstmarginalen på 34.6% är anmärkningsvärd för ett byggföretag.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggverksamhet, snickeri, målningsarbete samt import och försäljning av byggmaterial. Detta är ett etablerat företag som registrerades 2013 och har verkat i över 10 år, vilket tyder på en stabil operativ erfarenhet trots de senaste årens utmaningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 43 468 SEK till 59 430 SEK, en ökning med 15 962 SEK trots lägre omsättning. Detta visar på förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 22.4% är relativt låg för en byggverksamhet, vilket indikerar ett högt belåningsgrad och potentiell sårbarhet för räntehöjningar eller ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 93 468 SEK till 152 898 SEK, en tillväxt på 59 430 SEK som helt kan förklaras av årets vinst, vilket indikerar att vinsten har kapitaliserats istället för att utdelas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 276 820 SEK till 171 822 SEK, en nedgång på 104 998 SEK eller 26.1%. Denna betydande minskning kan tyda på mindre projektvolym eller strategisk omfokusering.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 105 000 SEK kan indikera förlorade kunder eller konkurrensproblem
  • Låg soliditet på 22.4% begränsar företagets möjlighet att ta på sig större projekt eller investeringar
  • Beroende av få eller större projekt kan vara en riskfaktor givet den stora omsättningsminskningen

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 34.6% visar på exceptionell kostnadseffektivitet och prissättningskraft
  • Stark tillväxt i eget kapital med 63.6% ger bättre finansiell stabilitet för framtida investeringar
  • Tillgångstillväxt på 21.8% till 683 369 SEK indikerar investeringar i framtida kapacitet och verksamhet