2 947 496 SEK
Omsättning
▼ 2,8%
119 177 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 47,5%
57,6%
Soliditet
Mycket God
4%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:861 270 SEK
Skulder:-365 508 SEK
Substansvärde:495 762 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en marginell minskning i omsättning på 2.8% och en kraftig nedgång i resultat med 47.5%, har företaget stärkt sin balansräkning genom en betydande ökning av eget kapital med 23.8% och tillgångar med 7.3%. Den höga soliditeten på 57.6% indikerar ett finansiellt stabilt företag, men den låga vinstmarginalen på 4.0% tyder på utmaningar i lönsamheten. Företaget verkar vara i en omställningsfas där det investerar i framtiden till priset av kortvarig lönsamhetsförsämring.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver teckningsateljé med inriktning på kransbandstextning, vilket innebär en nischad verksamhet inom begravningsbranschen. Denna typ av verksamhet är vanligtvis stabil men begränsad i tillväxtpotential, och kräver specialiserad kompetens och utrustning. Företaget är etablerat sedan 1962, vilket visar på lång erfarenhet och varaktighet i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 226 962 SEK till 119 177 SEK, en minskning med 107 785 SEK eller 47.5%. Denna dramatiska försämring tyder på ökade kostnader eller sämre priser.

Soliditet: Soliditeten på 57.6% är mycket god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låga skulder i förhållande till egna medel.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 400 604 SEK till 495 762 SEK, en förbättring med 95 158 SEK eller 23.8%. Denna ökning beror sannolikt på att vinsten har kapitaliserats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 036 829 SEK till 2 947 496 SEK, en nedgång med 89 333 SEK eller 2.8%. Detta indikerar en svag efterfrågan eller konkurrenspress.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång med 107 785 SEK eller 47.5% visar på allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskad omsättning med 89 333 SEK indikerar svag marknadsposition eller konkurrenspress
  • Låg vinstmarginal på 4.0% begränsar företagets möjlighet att investera och växa

Möjligheter

  • Hög soliditet på 57.6% ger god finansiell styrka och kreditvärdighet
  • Ökning av eget kapital med 95 158 SEK stärker balansräkningen och ger bättre förutsättningar för framtida investeringar
  • Tillgångstillväxt på 7.3% visar att företaget fortsätter att investera i verksamheten trots utmaningar

Trendanalys

Företagets omsättning visade en stabil uppåtgående trend fram till 2023 men vände nedåt till 2,9 MSEK 2024, vilket indikerar en avmattning. Resultatet efter finansnetto har försämrats dramatiskt under de senaste tre åren med en minskning från 408 340 SEK 2022 till endast 119 177 SEK 2024, och vinstmarginalen har kollapsat från 13,7% till 4,0%. Detta tyder på allvarliga lönsamhetsproblem. Eget kapital och soliditet sjönk kraftigt 2023 men har återhämtat delvis 2024, vilket kan bero på en reinvestering eller resultatutveckling. Den övergripande trenden pekar mot en negativ utveckling med stigande omsättning som inte ger lönsamhet, vilket är ohållbart långsiktigt om inte kostnadseffektiviseringar genomförs. Framtiden ser utmanande ut med en tydlig försämring av företagets kärnresultat.