756 274 SEK
Omsättning
▲ 11,2%
87 135 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 162,2%
44,2%
Soliditet
Mycket God
10,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:269 524 SEK
Skulder:-145 573 SEK
Substansvärde:100 951 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och positiv utveckling med betydande förbättringar i lönsamhet och kapitalbildning trots en liten nedgång i totala tillgångar. Den höga vinstmarginalen på 10,2% och en soliditet på 44,2% indikerar ett effektivt och stabilt företag i en tillväxtfas. Den exceptionella resultattillväxten på +162,2% visar att företaget har lyckats öka sin lönsamhet avsevärt mer än sin omsättning, vilket tyder på förbättrad effektivitet eller bättre marginaler.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom konst- och kultursektorn med verksamhet som kan omfatta fotografering för reklam, utställningsproduktion, försäljning av löskonst och offentliga uppdrag. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad med varierande intäktsflöden, vilket gör den starka resultatutvecklingen extra anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 33 233 SEK till 87 135 SEK, en ökning på 162,2%. Denna extremt starka resultatförbättring indikerar antingen högre marginaler, bättre kostnadskontroll eller en förändring mot mer lönsamma projekt.

Soliditet: En soliditet på 44,2% anses vara mycket god för ett företag i denna bransch och visar att företaget har en låg belåningsgrad och god förmåga att klara av motgångar.

Eget kapital: Eget kapital nästan fördubblades från 51 256 SEK till 100 951 SEK, en tillväxt på 97,0%. Denna kraftiga ökning har huvudsakligen drivits av det starka årets resultat, vilket har stärkt företagets finansiella bas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 680 000 SEK till 851 005 SEK, en tillväxt på 11,2%. Detta visar en stadig och positiv försäljningsutveckling i företagets andra verksamhetsår.

Huvudrisker

  • Totala tillgångar minskade med 5,1% till 269 524 SEK, vilket kan indikera att företaget har sålt av tillgångar eller haft avskrivningar, en trend som bör övervakas.
  • Trots stark tillväxt är omsättningsbasen fortfarande relativt blygsam på 851 005 SEK, vilket gör företaget sårbart för förlust av större kunder eller projekt.

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på +162,2% visar en mycket god förmåga att omvandla ökad omsättning till vinst.
  • Kraftig ökning av eget kapital med 97,0% ger företaget bättre möjligheter att finansiera framtida tillväxt och investeringar internt.
  • Hög vinstmarginal på 10,2% placerar företaget bland de mer lönsamma i sin bransch och ger utrymme för konkurrenskraftig prissättning.