1 625 561 SEK
Omsättning
▲ 62,5%
224 102 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 510%
36,5%
Soliditet
God
13,8%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-28

Substansvärdering

Tillgångar:630 854 SEK
Skulder:-400 398 SEK
Substansvärde:230 456 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt under 2023 med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Omsättningen ökade med över 60% och resultatet mer än sexfaldigades, vilket indikerar en mycket framgångsrik verksamhetsutveckling. Den höga vinstmarginalen på 13,8% och soliditeten på 36,5% pekar på en sund ekonomisk struktur. Företaget verkar ha etablerat sig starkt på marknaden och genomgått en framgångsrik expansionsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom svets och smidesarbeten, stålbyggnation, industriservice samt specialiserad butikshandel. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och kapitalintensiv, vilket förklarar behovet av tillgångar och eget kapital för att kunna ta emot större uppdrag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 36 738 SEK till 224 102 SEK, en ökning på 510%. Denna extremt starka resultatförbättring indikerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 36,5% är god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med tillräckligt med eget kapital för att absorbera eventuella förluster.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 53 278 SEK till 230 456 SEK, en tillväxt på 332,6%. Denna kraftiga ökning beror främst på att årets vinst har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 000 173 SEK till 1 625 561 SEK, en tillväxt på 62,5%. Detta visar en stark marknadsposition och förmåga att generera betydligt högre intäkter.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan medföra kapitalbindning och likviditetsutmaningar vid fortsatt expansion
  • Företagets verksamhet är sannolikt beroende av större projekt, vilket skapar osäkerhet i intäktsflödet
  • Tillgångstillväxten på 41% till 630 854 SEK kan indikera ökad skuldsättning för att finansiera expansionen

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på 510% visar på en mycket lönsam verksamhetsmodell
  • Stark marknadsposition med omsättningstillväxt på 62,5% ger goda förutsättningar för fortsatt expansion
  • Hög vinstmarginal på 13,8% ger utrymme för investeringar och framtida utveckling

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender med förbättringar: omsättning (+62,5%), resultat (+510,0%), eget kapital (+332,6%) och tillgångar (+41,0%). Denna konsistenta positiva utveckling över alla parametrar indikerar en mycket framgångsrik verksamhetsutveckling under 2023.