1 710 870 SEK
Omsättning
▲ 57,7%
148 987 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 24,2%
46,8%
Soliditet
Mycket God
8,7%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:636 142 SEK
Skulder:-338 380 SEK
Substansvärde:297 762 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt sjunkande lönsamhet och minskande tillgångar. Den kraftiga omsättningsökningen på 57,7% till 1 710 870 SEK indikerar att företaget har lyckats öka sin verksamhetsvolym avsevärt. Dock har resultatet minskat med 24,2% till 148 987 SEK, vilket tyder på att kostnaderna ökat snabbare än intäkterna. Den höga soliditeten på 46,8% ger ett visst stöd, men den minskande tillgångsbasen på -16,3% är oroande och kan indikera avveckling av tillgångar eller investeringsbrist.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver byggnadsverksamhet med säte i Vindeln. Byggbranschen är typiskt kapitalintensiv med behov av maskiner och inventarier, vilket gör tillgångsutvecklingen särskilt intressant att analysera.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 196 591 SEK till 148 987 SEK trots högre omsättning, vilket indikerar lägre marginaler eller högre kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 46,8% är god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 181 110 SEK till 297 762 SEK, främst genom årets resultat på 148 987 SEK som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 085 016 SEK till 1 710 870 SEK, en tillväxt på 57,7% som visar stark försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 24,2% trots stark omsättningstillväxt, vilket indikerar lönsamhetsproblem
  • Tillgångarna minskade med 16,3% från 759 863 SEK till 636 142 SEK, vilket kan begränsa framtida kapacitet
  • Vinstmarginalen på 8,7% är acceptabel men sjunkande trend är oroande

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 57,7% visar stark marknadsposition och försäljningsframgång
  • Eget kapital ökade med 64,4% till 297 762 SEK, vilket ger bättre finansieringsmöjligheter
  • God soliditet på 46,8% ger stabil grund för framtida investeringar och expansion