5 222 000 SEK
Omsättning
▲ 74,6%
720 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 210,3%
19%
Soliditet
Stabil
13,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 278 168 SEK
Skulder:-5 053 605 SEK
Substansvärde:1 124 563 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxtutveckling med imponerande förbättringar inom samtliga nyckeltal. Omsättningen har nästan fördubblats på ett år, resultatet har mer än tredubblats, och balanssiffrorna har ökat dramatiskt. Den höga vinstmarginalen på 13,3% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och god lönsamhet. Företaget befinner sig i en stark expansionsfas med tydlig positiv momentum.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom åkeribranschen med säte i Göteborg, vilket placerar det i en strategisk logistikknutpunkt. Åkeriverksamhet är kapitalintensiv med behov av investeringar i fordonspark och infrastruktur, vilket gör de starka tillväxtsiffrorna extra anmärkningsvärda.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 232 000 SEK till 720 000 SEK, en ökning med 210,3% som indikerar utmärkta kostnadskontroller och skalbarhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 19,0% är acceptabel för en tillväxtfas men visar på att företaget använder skuldfinansiering för expansion. För en åkeriverksamhet med stora tillgångsinvesteringar är detta normalt.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 632 949 SEK till 1 124 563 SEK, en tillväxt på 77,7% som främst drivits av det starka resultatet och förbättrar företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 990 891 SEK till 5 421 342 SEK, en tillväxt på 74,6% som visar på betydande marknadsframgångar och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Rapid tillväxt på 156,2% i tillgångar kan indikera betydande skuldsättning som behöver övervakas
  • Soliditeten på 19,0% är relativt låg och kan behöva förbättras för att motstå konjunktursvängningar
  • Stor ökning av verksamhetsvolym kan utmana operativa processer och kvalitetskontroller

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 74,6% visar stark marknadsposition och konkurrensfördelar
  • Mycket hög resultattillväxt på 210,3% indikerar excellenta marginaler och effektivitet i verksamheten
  • Betydande kapitaltillväxt på 77,7% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar starka förbättringar: omsättning (+74,6%), resultat (+210,3%), eget kapital (+77,7%) och tillgångar (+156,2%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga nyckeltal indikerar en mycket framgångsrik expansionsfas med god operativ styrning.