4 226 672 SEK
Omsättning
▲ 20%
1 449 965 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 46,4%
81,7%
Soliditet
Mycket God
28,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 837 198 SEK
Skulder:-776 873 SEK
Substansvärde:3 550 876 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2019) i

Sammanfattning

ASAP Ritkonsult AB visar en blandad finansiell bild med starka fundament men oroande tendenser. Bolaget har en exceptionellt hög soliditet på 81.7% och en mycket hög vinstmarginal på 28.6%, vilket indikerar ett mycket stabilt och lönsamt företag. Omsättningen har ökat med 20% till 5,1 miljoner SEK, vilket är imponerande. Den stora oron är dock den dramatiska resultatnedgången på 46.4% trots högre omsättning, vilket kan tyda på ökade kostnader eller särskilda engångsposter. Företaget befinner sig i en position där det har utmärkta förutsättningar men måste adressera lönsamhetsutmaningarna.

Företagsbeskrivning

ASAP Ritkonsult AB producerar utrymningsplaner och importerar ramar. Detta är en nischad verksamhet med troligtvis höga marginaler, vilket stämmer väl med den rapporterade mycket höga vinstmarginalen på 28.6%. Bolaget, som är registrerat 2016 och har sitt säte i Uddevalla, verkar vara etablerat i sin bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 2 703 397 SEK till 1 449 965 SEK, en minskning med 1 253 432 SEK eller 46.4%. Denna kraftiga nedgång trots högre omsättning är en varningssignal och kan bero på ökade kostnader, investeringar eller engångsfaktorer.

Soliditet: Soliditeten på 81.7% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Detta ger stort finansiellt utrymme och låg risk för insolvens.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 970 022 SEK till 3 550 876 SEK, en tillväxt på 580 854 SEK eller 19.6%. Denna ökning är direkt kopplad till årets resultat på 1 449 965 SEK, vilket indikerar att en del av vinsten har utdelats eller att det skett andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 528 152 SEK till 5 060 152 SEK, en stark tillväxt på 1 532 000 SEK eller 20.0%. Detta visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadsposition.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 46.4% (1 253 432 SEK) trots ökad omsättning indikerar potentiella lönsamhetsproblem
  • Osäkerhet kring orsaken till den stora resultatminskningen från 2 703 397 SEK till 1 449 965 SEK

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 81.7% ger utmärkta förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 28.6% visar att verksamheten är grundläggande mycket lönsam
  • Stark omsättningstillväxt på 20.0% till 5 060 152 SEK visar på god marknadsposition och efterfrågan