1 873 000 SEK
Omsättning
▲ 0,5%
385 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 231,9%
76%
Soliditet
Mycket God
20,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 600 817 SEK
Skulder:-384 191 SEK
Substansvärde:1 216 626 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling under 2023 med betydande förbättringar på samtliga nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på +231,9% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 20,6% indikerar en effektiviserad verksamhet med god lönsamhet. Den höga soliditeten på 76,0% tillsammans med en kapitaltillväxt på +33,4% visar ett stabilt och finansiellt sunt företag som klarar av att generera avkastning på sina tillgångar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver växtodling med spannmål och grovfoderproduktion på arrenderad mark, vilket är en typisk lantbruksverksamhet med säsongsbetonade intäkter. Denna typ av verksamhet kräver investeringar i maskiner och utrustning men har vanligtvis lägre fasta kostnader eftersom marken arrenderas istället för ägs.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 116 000 SEK till 385 000 SEK, en ökning med 269 000 SEK eller 231,9%. Denna kraftiga resultatförbättring tyder på antingen högre priser, lägre kostnader eller bättre skördar.

Soliditet: Soliditeten på 76,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger god finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 912 160 SEK till 1 216 626 SEK, en tillväxt på 304 466 SEK eller 33,4%. Denna förbättring kan huvudsakligen förklaras av det starka årets resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 1 862 778 SEK till 1 872 589 SEK, en tillväxt på endast 0,5%. Detta visar en stabil men inte expansiv försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Beroendet av arrenderad mark skapar en extern risk vid hyresförhandlingar eller markåtkomstproblem
  • Säsongsbetonad verksamhet med exponering för ogynnsamma väderförhållanden som kan påverka skördar
  • Begränsad omsättningstillväxt på endast 0,5% trots stark resultatutveckling

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 20,6% ger utrymme för framtida investeringar eller utdelningar
  • Kraftig tillgångstillväxt på 40,9% från 1 135 841 SEK till 1 600 817 SEK visar expansionspotential
  • Exceptionellt stark soliditet på 76,0% ger god kapacitet för framtida investeringar eller lån