4 483 000 SEK
Omsättning
▼ 7,7%
1 284 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 22%
72,8%
Soliditet
Mycket God
28,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-07-26

Substansvärdering

Tillgångar:3 861 000 SEK
Skulder:-813 000 SEK
Substansvärde:1 886 000 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella nyckeltal men negativa tillväxttrender. Den mycket höga vinstmarginalen på 28,6% och den exceptionellt höga soliditeten på 72,8% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag med låg skuldsättning. Samtidigt visar en omsättningsminskning på 7,7% och en resultatminskning på 22,0% att företaget möter utmaningar i sin affärsutveckling. Den starka kapitaltillväxten på 39,5% ger dock goda förutsättningar för framtida investeringar.

Företagsbeskrivning

Bolaget är verksamt inom montagearbeten inom industri och har varit registrerat sedan 2018. Som ett tjänsteföretag inom industri är det typiskt att ha relativt låga tillgångar jämfört med tillverkningsföretag, vilket förklarar den höga soliditeten. Branschen är ofta konjunkturkänslig och projektdriven, vilket kan förklara fluktuationer i omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 647 000 SEK till 1 284 000 SEK, en minskning på 363 000 SEK eller 22,0%. Resultatminskningen är större än omsättningsminskningen, vilket indikerar lägre marginaler eller högre kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 72,8% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket stabilt finansielt med låg skuldsättning. Detta ger god kreditvärdighet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 352 000 SEK till 1 886 000 SEK, en ökning på 534 000 SEK eller 39,5%. Denna starka tillväxt kommer främst från årets vinst på 1 284 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 5 109 000 SEK till 4 483 000 SEK, en nedgång på 626 000 SEK eller 7,7%. Detta kan tyda på färre projekt eller lägre omsättning per kund.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 7,7% kan indikera konkurrensproblem eller minskad efterfrågan på bolagets tjänster
  • Resultatminskning på 22,0% är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre priser
  • Branschen för montagearbeten är ofta konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar i industrisektorn

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 72,8% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 28,6% visar att företaget är mycket lönsamt när det får uppdrag
  • Eget kapital ökade med 534 000 SEK till 1 886 000 SEK, vilket ger goda förutsättningar för att växa organisk eller genom förvärv