33 166 000 SEK
Omsättning
▲ 14,3%
3 961 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 5%
49%
Soliditet
Mycket God
11,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:22 776 193 SEK
Skulder:-10 329 944 SEK
Substansvärde:6 032 315 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och positiv utveckling med god lönsamhet och förbättrad kapitalstruktur. Trots en minskning i totala tillgångar har företaget ökat både omsättning, resultat och eget kapital markant. Den höga vinstmarginalen på 11,1% och soliditeten på 49,0% indikerar ett välskött företag inom sin bransch. Företaget har klarat av att generera avsevärt högre resultat samtidigt som det minskat sina tillgångar, vilket kan tyda på effektiviseringar eller försäljning av icke-kärnverksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat asfalts- och markanläggningsföretag som har funnits sedan 1990. Verksamheten är kapitalintensiv med behov av maskiner och utrustning, vilket förklarar de relativt höga tillgångarna. Branschen är typiskt cyklisk och påverkas av bygg- och infrastrukturinvesteringar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 3 774 000 SEK till 3 961 000 SEK, en tillväxt på 5,0% som visar på kontinuerlig lönsamhet trots ökad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 49,0% är mycket stark och ligger långt över branschgenomsnittet, vilket ger företaget god kreditvärdighet och finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 4 720 392 SEK till 6 032 315 SEK, en tillväxt på 27,8% som främst drivs av årets goda resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 32 234 187 SEK till 35 555 500 SEK, en tillväxt på 14,3% som visar på stark försäljningsutveckling i en mogen bransch.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 5,8% från 24 185 025 SEK till 22 776 193 SEK, vilket kan indikera försäljning av produktiv kapacitet eller avveckling av verksamhetsområden
  • Resultattillväxten på 5,0% ligger under omsättningstillväxten på 14,3%, vilket kan tyda på minskade marginaler eller högre kostnader

Möjligheter

  • Den starka soliditeten på 49,0% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion
  • Den höga vinstmarginalen på 11,1% visar på konkurrenskraftiga priser och effektiv kostnadskontroll
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 27,8% stärker företagets finansiella grund för framtida tillväxt

Trendanalys

Företaget visar en stark positiv utveckling med en markant omsättningstillväxt på över 20% under treårsperioden, från 27,5 till 33,2 miljoner SEK. Resultatet har förbättrats dramatiskt med en fyrdubbling mellan 2022-2023 och ligger nu stabilt på en hög nivå med vinstmarginaler över 11%. Eget kapital har ökat kraftigt, speciellt under det senaste året, vilket tillsammans med soliditetens återhämtning från en extremt låg nivå 2023 till nu 49% indikerar en betydligt stärkt finansiell ställning. Tillgångarna har stabiliserats efter en tillfällig uppgång. Trenderna pekar på ett företag i stark tillväxtfas med god lönsamhet och förbättrad balansräkning, vilket skapar goda förutsättningar för fortsatt positiv utveckling.