2 983 991 SEK
Omsättning
▼ 5,9%
557 861 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 13,5%
98,3%
Soliditet
Mycket God
18,7%
Vinstmarginal
Hög
195 250 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-12

Substansvärdering

Tillgångar:1 126 784 SEK
Skulder:-19 235 SEK
Substansvärde:1 107 549 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella fundament men oroande rörelsemässiga trender. Den extremt höga soliditeten på 98,3% och den betydande ökningen av eget kapital med 66,7% visar på ett mycket stabilt företag med god finansiell hälsa. Samtidigt är både omsättning och resultat sjunkande, vilket indikerar operativa utmaningar i den dagliga verksamheten trots starka finansiella nyckeltal.

Företagsbeskrivning

Företaget är en restaurangverksamhet i Säffle som startade 2021. Som restaurang är det typiskt att ha relativt höga rörliga kostnader och vara känsligt för konjunktursvängningar och konsumenttrender. Den höga vinstmarginalen på 18,7% är ovanligt bra för branschen och tyder på effektiv kostnadskontroll eller ett specialiserat koncept.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 644 925 SEK till 557 861 SEK, en minskning på 13,5% eller 87 064 SEK. Trots lägre omsättning behåller företaget en mycket god vinstmarginal på 18,7%.

Soliditet: Soliditeten på 98,3% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt finansierat med eget kapital. Det ger mycket låg finansiell risk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 664 607 SEK till 1 107 549 SEK, en ökning med 442 942 SEK eller 66,7%. Det mesta av vinsten har alltså reinvesterats i företaget istället för att utdelas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 172 410 SEK till 2 983 991 SEK, en nedgång på 5,9% eller 188 419 SEK. Detta kan tyda på minskad efterfrågan, konkurrenssituation eller prissättningsstrategier.

Huvudrisker

  • Fortsatt nedgång i omsättning på 5,9% kan indikera konkurrensproblem eller minskad attraktionskraft
  • Resultatet sjunker snabbare än omsättningen (-13,5% mot -5,9%), vilket kan tyda på stigande kostnader eller sämre skalekonomi
  • Restaurangbranschen är särskilt sårbar för ekonomiska nedgångar och förändrade konsumentvanor

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med soliditet på 98,3% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 18,7% visar på effektiv verksamhetsstyrning och lönsamhetspotential
  • Kraftig tillgångstillväxt på 26,1% till 1 126 784 SEK indikerar investeringar som kan bära framtida tillväxt