10 855 000 SEK
Omsättning
▲ 48,9%
819 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 320%
62%
Soliditet
Mycket God
7,6%
Vinstmarginal
Stabil
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-21

Substansvärdering

Tillgångar:2 684 040 SEK
Skulder:-923 070 SEK
Substansvärde:1 244 970 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Omsättningen i företaget kan variera mycket beroende på hur stora grupper vi får bekräftade och hur mycket varje grupp väljer att spendera på sin resa. Omsättningen kan variera pga konjunktur, valutakurser, terrorhot, sjukdomar mm. Detta räkenskapsår har vi genomfört flera större grupper vilket gjorde att omsättningen steg jämfört med tidigare år.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Omsättningen har ökat betydligt detta räkenskapsår på grund av att flera större grupper genomförts jämfört med tidigare år.
  • Årsredovisningen noterar att omsättningen är mycket varierbar och kan påverkas av faktorer som konjunktur, valutakurser, terrorhot och sjukdomar.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark operativ utveckling med kraftig tillväxt i både omsättning och resultat, vilket tyder på framgångsrik försäljning och effektivitet. Den minskande tillgångsbasen trots ökad omsättning kan indikera en omstrukturering eller försäljning av tillgångar, vilket i kombination med den höga soliditeten skapar en stabil finansiell bas för fortsatt verksamhet. Företaget verkar befinna sig i en expansionsfas med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver affärsresor med inriktning mot grupp- och konferensesor, främst för företag och organisationer. Denna verksamhetsmodell är typiskt projektbaserad och kan leda till stora variationer i omsättning från år till år, beroende på antalet och storleken på de genomförda gruppresorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 195 000 SEK till 819 000 SEK, en ökning på 320.0%. Denna förbättring är en direkt följd av den högre omsättningen och visar på god kostnadskontroll.

Soliditet: En soliditet på 62.0% är mycket stark och indikerar ett företag med låg belåning och god finansiell stabilitet, vilket ger goda förutsättningar att hantera osäkerheter i den cykliska resebranschen.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 790 608 SEK till 1 244 970 SEK, en tillväxt på 57.5%. Denna förbättring kan huvudsakligen härledas till årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 7 289 811 SEK till 10 855 065 SEK, en tillväxt på 48.9%. Denna betydande ökning förklaras i årsredovisningen av genomförandet av flera större gruppresor under året.

Huvudrisker

  • Verksamheten är sårbar för externa chocker såsom pandemier, terrorhot och konjunkturnedgångar, vilket direkt kan stoppa resandet.
  • Tillgångarna minskade med 30.1% från 3 839 401 SEK till 2 684 040 SEK, vilket kan tyda på en avveckling av tillgångar som på sikt måste ersättas.
  • Omsättningen är mycket beroende av att säkra ett fåtal stora gruppkontrakt, vilket skapar en ojämn och potentiellt volatil intäktsström.

Möjligheter

  • Den mycket höga resultattillväxten på 320.0% visar en stark ability att omvandla ökad försäljning till vinst.
  • Den höga soliditeten på 62.0% ger utrymme för investeringar och att ta sig an större projekt utan att behöva extern finansiering.
  • Den stabila vinstmarginalen på 7.5% i kombination med en omsättningstillväxt på 48.9% visar att företaget växer lönsamt.