8 533 509 SEK
Omsättning
▲ 14,5%
944 792 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 38,6%
59,9%
Soliditet
Mycket God
11%
Vinstmarginal
Hög
600 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-01-16

Substansvärdering

Tillgångar:4 186 414 SEK
Skulder:-1 493 744 SEK
Substansvärde:1 792 670 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och balanserad finansiell utveckling med imponerande tillväxttakt i både omsättning och resultat. Den höga vinstmarginalen på 11,0% indikerar en effektiv verksamhet med god prissättning och kostnadskontroll. Soliditeten på 59,9% är mycket stark och ger företaget god finansieringsförmåga och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar. Alla nyckeltal pekar på en positiv utveckling, vilket tyder på ett välskött företag i en expansiv fas.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat byggnadsföretag som specialiserat sig på golv- och väggbeklädnadsarbeten i kakel och klinkermaterial samt försäljning av dessa material. Med verksamhet sedan 2010 har företaget en stabil marknadsposition inom sin nisch i Göteborgsregionen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 681 742 SEK till 944 792 SEK, en ökning på 38,6% som indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 59,9% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnittet, vilket ger företaget mycket god finansieringskapacitet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 687 875 SEK till 1 792 670 SEK, en tillväxt på 6,2% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållen vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 7 454 149 SEK till 8 572 509 SEK, en tillväxt på 14,5% som visar på stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Byggsektorns konjunkturkänslighet kan påverka framtida tillgång på uppdrag och omsättning
  • Risken för ökade materialpriser i kakel- och klinkerbranschen kan pressa marginalerna

Möjligheter

  • Stark tillgångstillväxt på 18,2% visar på kapacitetsutbyggnad för att ta emot fler uppdrag
  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 11,0% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelning
  • Positiv utveckling i alla nyckeltal skapar en stabil platform för fortsatt expansion

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+14,5%), resultat (+38,6%), eget kapital (+6,2%) och tillgångar (+18,2%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla kärnområden indikerar ett företag i stark tillväxtfas med god operativ styrning.