10 502 785 SEK
Omsättning
▲ 28,6%
638 105 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 55,7%
28%
Soliditet
God
6,1%
Vinstmarginal
Stabil
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-26

Substansvärdering

Tillgångar:6 092 835 SEK
Skulder:-4 388 906 SEK
Substansvärde:1 603 929 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en kraftig nedgång i lönsamhet. Bolaget har etablerat sig sedan 2019 och har nu nått en omsättning på över 10 miljoner SEK, vilket indikerar en stabil kundbas. Den positiva tillväxten i eget kapital och tillgångar visar att företaget fortsätter att investera och bygga upp sin verksamhet, men den dramatiska resultatnedgången på över 55% är oroande och kan tyda på ökade kostnader eller minskade marginaler i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom mark- och anläggningsarbeten samt transporttjänster, en bransch som ofta är konjunkturkänslig och priskänslig. Verksamheten startade våren 2020 och har sitt säte i Göteborg. Branschen kännetecknas ofta av hård konkurrens och varierande marginaler beroende på projekttyp och konkurrenssituation.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 1 439 959 SEK till 638 105 SEK, en minskning på 55,7% trots högre omsättning, vilket indikerar betydande kostnadsökningar eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 28,0% ligger på en acceptabel nivå för ett företag i denna bransch, men skulle kunna förbättras för att ge bättre buffert mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 460 844 SEK till 1 603 929 SEK, en tillväxt på 9,8% som huvudsakligen kommer från årets vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 8 401 244 SEK till 10 502 785 SEK, en stark tillväxt på 28,6% som visar att företaget lyckats öka sin försäljning avsevärt.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 55,7% trots ökad omsättning indikerar potentiella lönsamhetsproblem
  • Vinstmarginalen har sjunkit till 6,1% vilket kan vara för lågt för att finansiera framtida investeringar
  • Soliditeten på 28% ger begränsad buffert vid oförutsedda förluster eller nedgångar

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 28,6% visar att företaget har god marknadsposition och förmåga att öka försäljningen
  • Tillgångstillväxt på 32,7% indikerar att företaget investerar i sin verksamhet för framtida tillväxt
  • Eget kapital växer stadigt vilket stärker företagets långsiktiga stabilitet

Trendanalys

Företaget visar en tydlig divergens mellan omsättningstillväxt och resultatutveckling. Den starka omsättningstillväxten på 28,6% är positiv och visar marknadsframgång, men den kraftiga resultatnedgången på -55,7% är alarmande. Tillgångstillväxten på 32,7% och ökningen i eget kapital på 9,8% pekar på att företaget fortsätter att investera och bygga upp sin verksamhet, men lönsamhetsutmaningarna måste adresseras för att säkerställa långsiktig hållbarhet.