641 622 SEK
Omsättning
▲ 7,8%
73 139 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 5 124,2%
52,4%
Soliditet
Mycket God
11,4%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:224 805 SEK
Skulder:-101 137 SEK
Substansvärde:95 668 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser finns.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med stark tillväxt i alla nyckeltal. Den dramatiska resultatförbättringen från 1 400 SEK till 73 139 SEK indikerar en betydande effektivisering eller framgångsrik expansion av lönsamma verksamhetsgrenar. Den höga soliditeten på 52,4% kombinerat med en tillgångstillväxt på 20,8% visar att företaget växer på ett finansielt sunt sätt med god kapitalstruktur.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver en kombination av digitala tjänster (webbdesign, IT-support) och fysisk produktionsverksamhet (chokladpraliner och godis) som säljs via egen webbbutik. Denna diversifierade verksamhetsmodell kan förklara den starka resultatutvecklingen genom synergier mellan de digitala tjänsterna och e-handelsplattformen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 1 400 SEK till 73 139 SEK, en ökning med 5124,2% som indikerar starkt förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 52,4% är mycket god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 51 949 SEK till 95 668 SEK, en tillväxt på 84,2% som främst drivs av det starka årets resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 604 621 SEK till 641 715 SEK, en tillväxt på 7,8% som visar en stabil försäljningsutveckling i båda verksamhetsgrenarna.

Huvudrisker

  • Den kombinerade verksamhetsmodellen (IT-tjänster och livsmedelsproduktion) medför komplexitet i drift och compliance-krav
  • Relativt låg omsättning på 641 715 SEK trots stark lönsamhet kan indikera begränsad marknadsnärvaro

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 5124,2% visar stor potential för framtida expansion
  • Hög vinstmarginal på 11,4% ger goda förutsättningar för investeringar i tillväxt
  • Diversifierad verksamhet skapar flera intäktskällor och minskar beroendet av en enskild marknad

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv trend: omsättning (+7,8%), resultat (+5124,2%), eget kapital (+84,2%) och tillgångar (+20,8%). Denna konsekventa förbättring över alla parametrar indikerar en mycket hälsosam företagsutveckling med goda förutsättningar för fortsatt tillväxt.