1 185 000 SEK
Omsättning
▲ 28,1%
523 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 012,8%
79%
Soliditet
Mycket God
39,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-01

Substansvärdering

Tillgångar:2 700 294 SEK
Skulder:-404 954 SEK
Substansvärde:1 519 340 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar i lönsamhet och tillväxt trots en minskning av totala tillgångar. Den mycket höga vinstmarginalen på 39,6% och soliditeten på 79,0% indikerar ett mycket stabilt och lönsamt företag som effektivt omsätter intäkter till vinst. Resultattillväxten på över 1000% är anmärkningsvärd och visar på en stark operativ effektivisering eller förbättrad prissättning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver besiktnings- och kontrollverksamhet för el- och vindkraftsprojekteringar, klassning av explosionsfarlig verksamhet och kursverksamhet. Denna typ av verksamhet kräver specialistkompetens och certifieringar, vilket ofta medför höga marginaler och återkommande intäkter från kunder i reglerade branscher.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 47 000 SEK till 523 000 SEK, en ökning på 1 012,8% som indikerar stark kostnadskontroll och/eller förbättrad prissättning på tjänsterna.

Soliditet: Soliditeten på 79,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god finansiell stabilitet och kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 268 970 SEK till 1 519 340 SEK, en tillväxt på 19,7% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållen vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 924 768 SEK till 1 320 903 SEK, en tillväxt på 28,1% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadsexpansion.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 8,1% från 2 937 176 SEK till 2 700 294 SEK vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller investeringar som kan påverka framtida kapacitet
  • Företagets verksamhet är troligen beroende av specifik kompetens och certifieringar vilket skapar personberoenderisk
  • Hög koncentration på nicheverksamhet kan göra företaget sårbart för regelförändringar eller marknadsförändringar i energisektorn

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 39,6% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark omsättningstillväxt på 28,1% visar på god marknadsacceptans och tillväxtpotential
  • Exceptionellt högt eget kapital på 1 519 340 SEK ger finansiell styrka för att utnyttja affärsmöjligheter och investera i tillväxt