25 549 000 SEK
Omsättning
▼ 11,6%
-605 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 182,4%
30,9%
Soliditet
God
−2,2%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:26 400 778 SEK
Skulder:-17 977 228 SEK
Substansvärde:7 172 112 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i lönsamhet och omsättning, men samtidigt starka tecken på investeringar och kapitalstyrka. Den betydande omsättningsminskningen på 11,6% tillsammans med ett förlustresultat indikerar operativa svårigheter. Den kraftiga tillväxten i tillgångar på 27,6% pekar dock på att företaget har genomfört betydande investeringar, vilket i kombination med en soliditetsnivå på 30,9% och ökning av eget kapital visar på finansiell resiliens trots ett svagt räkenskapsår.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom grävnings- och markarbeten, en bransch som är konjunkturkänslig och ofta påverkas av säsongsvariationer samt investeringar i infrastruktur och byggsektorn. Ett etablerat företag med verksamhet sedan 1990 i Aspåsnäset.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades kraftigt från en vinst på 734 000 SEK till en förlust på 605 000 SEK, en negativ förändring på 1 339 000 SEK. Den negativa vinstmarginalen på -2,2% visar att kostnaderna har överstigit intäkterna.

Soliditet: En soliditet på 30,9% anses vara acceptabel för många företag och indikerar att 30,9% av tillgångarna finansieras av eget kapital. Detta ger ett visst skydd mot kreditförluster och visar på en hanterbar skuldsättning.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 6 871 637 SEK till 7 172 112 SEK, en förbättring på 300 475 SEK trots förluståret. Detta kan tyda på att ägare har injicerat nytt kapital eller att andra poster (t.ex. omvärderingar) har påverkat balanseräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 30 409 751 SEK till 27 620 596 SEK, en nedgång på 2 789 155 SEK eller 11,6%. Detta tyder på färre projekt eller lägre volym under året.

Huvudrisker

  • Förlust på 605 000 SEK och en negativ vinstmarginal på -2,2% utgör en direkt hot mot företagets långsiktiga lönsamhet.
  • Kraftig minskning av omsättning med 2 789 155 SEK kan indikera förlorade kunder, svag efterfrågan eller hårdare konkurrens.
  • Den stora ökningen av tillgångar med 5 704 651 SEK kan ha medfört högre avskrivningskostnader eller räntebördor som har bidragit till förlusten.

Möjligheter

  • En betydande tillgångstillväxt på 27,6% till 26 400 778 SEK kan innebära att företaget har investerat i ny och effektivare maskinpark, vilket kan öka framtida kapacitet och konkurrenskraft.
  • Eget kapital ökade till 7 172 112 SEK, vilket stärker balansräkningen och ger bättre förutsättningar att ta lån eller klara av kommande sämre perioder.
  • Den acceptabla soliditeten på 30,9% ger företaget finansiell stabilitet och utrymme för att möta utmaningar.

Trendanalys

Trenderna är starkt divergerande: Omsättning och resultat visar kraftig försämring (-11,6% respektive -182,4%), medan balansposterna eget kapital och tillgångar visar förbättring (+4,4% respektive +27,6%). Detta mönster kan tyda på en omstrukturering eller en investeringsfas som för närvarande väger tyngre på resultatet än den ger avkastning.