1 547 000 SEK
Omsättning
▲ 2,7%
316 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 28,5%
51%
Soliditet
Mycket God
20,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 470 242 SEK
Skulder:-723 285 SEK
Substansvärde:746 957 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Verksamheten har rullat på mycket bra sedan start och företaget har en stabil kundkrets.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Verksamheten har rullat på mycket bra sedan start enligt årsredovisningen
  • Företaget har lyckats bygga upp en stabil kundkrets

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 20,4% och soliditeten på 51,0% indikerar en mycket lönsam och finansiellt stabil verksamhet. Den kraftiga tillväxten i eget kapital (+50,5%) och tillgångar (+72,3%) visar att företaget inte bara genererar goda vinster utan också effektivt reinvestierar dessa i verksamheten. Detta är ett företag i en tydlig expansionsfas med starka fundament.

Företagsbeskrivning

Aktiebolaget verkar inom montage och besiktningstjänster för underhåll och nybyggnation av kraftledningsnät. Denna typ av verksamhet kräver specialkompetens och tenderar att ha långsiktiga kundrelationer, vilket stämmer väl överens med den rapporterade stabila kundkretsen och de höga lönsamhetssiffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 246 000 SEK till 316 000 SEK, en ökning med 28,5%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket tyder på förbättrad effektivitet eller bättre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 51,0% är mycket stark och ligger långt över branschgenomsnittet. Det innebär att mer än hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital, vilket ger en låg risknivå och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 496 242 SEK till 746 957 SEK. Denna ökning med 250 715 SEK beror sannolikt huvudsakligen på att årets vinst på 316 000 SEK har adderats till kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 506 393 SEK till 1 546 550 SEK, en stabil tillväxt på 2,7%. Detta visar en etablerad kundbas med en viss utvecklingspotential.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten i tillgångar på 72,3% måste hanteras noggrant för att bibehålla lönsamheten
  • Omsättningstillväxten på 2,7% är relativt blygsam jämfört med övriga nyckeltal, vilket kan indikera en begränsad marknadsutveckling

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 20,4% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Den starka balansräkningen med hög soliditet skapar förutsättningar för att ta emot större uppdrag och finansiera tillväxt
  • Den stabila kundkretsen inom en nischad bransch ger en trygg grund för fortsatt verksamhet

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+2,7%), resultat (+28,5%), eget kapital (+50,5%) och tillgångar (+72,3%). Detta pekar entydigt på ett företag i stark positiv utveckling med goda förutsättningar för framtiden.