20 876 000 SEK
Omsättning
▲ 6,6%
273 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 20,3%
16%
Soliditet
Stabil
1,3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 171 371 SEK
Skulder:-6 129 775 SEK
Substansvärde:1 041 596 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i de flesta nyckeltal, men befinner sig i en utmanande position med låg lönsamhet och soliditet. Omsättningen har ökat till 20,5 miljoner SEK och resultatet förbättrats till 273 000 SEK, vilket indikerar en stabil verksamhet i tillväxtfas. Den kraftiga tillgångstillväxten på 48,2% till 7,2 miljoner SEK tyder på betydande investeringar, troligen i maskiner och lager. Trots de positiva trenderna kvarstår utmaningar med en mycket låg vinstmarginal på endast 1,3%, vilket begränsar företagets finansiella handlingsutrymme.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett möbel- och inredningssnickeri etablerat 2008 med säte i Hyssna, Mark. Som dotterbolag till Asteberg möbler och snickeri AB verkar det inom en bransch som kännetecknas av projektbaserad verksamhet med varierande produktionsvolymer och kundprojekt. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande tillgångar i form av verktyg, maskiner och materiallager, vilket stämmer väl överens med den observerade tillgångstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 227 000 SEK till 273 000 SEK, en ökning på 20,3% som dock fortfarande representerar en mycket blygsam vinstnivå i förhållande till omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 16,0% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar och räntehöjningar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 836 460 SEK till 1 041 596 SEK, en tillväxt på 24,5% som främst drivs av årets resultat och visar på en positiv kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 19 750 775 SEK till 20 527 847 SEK, en tillväxt på 6,6% som visar på en stabil kundbas och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Mycket låg vinstmarginal på 1,3% ger begränsat utrymme för oväntade kostnader eller konjunkturnedgångar
  • Låg soliditet på 16,0% indikerar högt finansiellt leverage och sårbarhet för kreditåtstramningar
  • Kraftig tillgångstillväxt på 48,2% kan tyda på ökad skuldsättning som kan påverka räntekostnaderna negativt

Möjligheter

  • Stadig omsättningstillväxt på 6,6% visar på efterfrågan och marknadsacceptans
  • Resultatförbättring med 20,3% indikerar potentiell effektivisering eller bättre prissättning
  • Betydande tillgångsbas på 7 171 371 SEK ger kapacitet för att ta emot större projekt och order

Trendanalys

Alla nyckeltal visar positiv trend med förbättringar: omsättning (+6,6%), resultat (+20,3%), eget kapital (+24,5%) och tillgångar (+48,2%). Den konsekventa tillväxten över flera indikatorer tyder på en välplanerad expansionsfas, men den extremt låga lönsamheten kvarstår som en kritisk utmaning som behöver adresseras för långsiktig hållbarhet.