3 732 000 SEK
Omsättning
▼ 2,2%
58 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 73,9%
53,7%
Soliditet
Mycket God
1,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 015 939 SEK
Skulder:-469 635 SEK
Substansvärde:543 443 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en bekymmersam utveckling med kraftigt fallande lönsamhet och minskad omsättning, vilket indikerar en svårare period. Trots detta uppvisar bolaget en stabil soliditet och en förbättring av eget kapital, vilket ger en viss finansiell motståndskraft. Situationen tyder på ett etablerat företag som möter utmaningar i sin verksamhet, möjligen på grund av ökade kostnader, konkurrenspress eller minskad efterfrågan.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver reparation, service och underhåll av mc-fordon och hydraulikutrustning, en verksamhet som typiskt kräver specialkompetens och har en relativt stabil kundbas. Denna typ av verksamhet är ofta cyklisk och kan påverkas av ekonomiska nedgångar eller säsongsvariationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 222 000 SEK till 58 000 SEK, en minskning på 73.9%. Denna kraftiga resultatnedgång indikerar antingen högre kostnader eller lägre priser på tjänsterna.

Soliditet: Soliditeten på 53.7% är god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget en god finansiell stabilitet och bättre möjligheter att hantera skulder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 488 004 SEK till 543 443 SEK, en tillväxt på 11.4%. Denna förbättring beror sannolikt på att årets resultat, trots att det var lågt, lades till i eget kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 814 513 SEK till 3 731 577 SEK, en nedgång på 2.2%. Detta visar på en svagare försäljning eller färre uppdrag under året.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 73.9% från 222 000 SEK till 58 000 SEK indikerar allvarliga lönsamhetsproblem.
  • Minskad omsättning på 2.2% från 3 814 513 SEK till 3 731 577 SEK visar på försämrad marknadsposition eller konkurrenspress.
  • Tillgångarna minskade med 5.7% från 1 076 974 SEK till 1 015 939 SEK, vilket kan tyda på nedskärningar eller avveckling av tillgångar.

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 11.4% till 543 443 SEK, vilket stärker företgets finansiella bas.
  • Soliditeten på 53.7% är god och ger utrymme för eventuella lån eller investeringar vid behov.
  • Företaget är etablerat sedan 2015 och har överlevt flera år, vilket visar på erfarenhet och uthållighet.