549 000 SEK
Omsättning
▼ 42,5%
99 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 191,7%
32,9%
Soliditet
God
18,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:572 610 SEK
Skulder:-384 264 SEK
Substansvärde:188 346 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga motsättningar mellan omsättningsutveckling och lönsamhet. Trots en kraftig omsättningsminskning på 42.5% har bolaget lyckats vända ett förlustår till en vinst på 99 000 SEK och mer än fördubblat både eget kapital och totala tillgångar. Den höga vinstmarginalen på 18.1% indikerar effektiv kostnadskontroll eller en förändrad verksamhetsinriktning mot mer lönsamma projekt. Soliditeten på 32.9% är acceptabel men bör förbättras för att ge större stabilitet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver byggverksamhet och import av byggmaterial med säte i Ludvika. Verksamhetstypen förklarar de stora variationerna i omsättning, vilket är typiskt för byggbranschen där projektstorlekar och timing kan variera avsevärt mellan år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -108 000 SEK till en vinst på 99 000 SEK, en positiv förändring på 207 000 SEK. Denna vändning visar på effektivare verksamhet eller strukturella förändringar.

Soliditet: Soliditeten på 32.9% är acceptabel för ett byggföretag men ligger i den lägre delen av normalområdet. Det indikerar att företaget har utrymme att förbättra sin kapitalstruktur för att bli mer motståndskraftigt.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 89 087 SEK till 188 346 SEK, en tillväxt på 99 259 SEK (+111.4%). Denna förbättring kommer främst från årets vinst som tillfört kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 954 355 SEK till 549 549 SEK, en nedgång med 404 806 SEK (-42.5%). Detta kan tyda på färre eller mindre byggprojekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 42.5% från 954 355 SEK till 549 549 SEK kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan
  • Relativt låg soliditet på 32.9% ger begränsat buffertutrymme vid oförutsedda händelser
  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida projektvolym och lönsamhet

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 18.1% visar på effektiv verksamhetsstyrning och god lönsamhet per krona omsättning
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med +111.4% ger bättre finansieringsmöjligheter för framtida expansion
  • Tillgångstillväxt på +81.9% till 572 610 SEK indikerar investeringar som kan bära framtida tillväxt

Trendanalys

Omsättningen visar en oroväckande utveckling med en kraftig nedgång från 954 000 SEK 2023 till 549 000 SEK 2024, efter en initial stabil nivå. Resultatet har varit extremt volatilt med en stor förlust 2023 som följdes av en återhämtning till positiv siffra 2024, vilket tyder på en osäker lönsamhet. Eget kapital och soliditet sjönk dramatiskt 2023 men har återhämtat sig delvis 2024, även om soliditeten fortfarande är betydligt lägre än 2022. Den starka tillgångstillväxten 2024, tillsammans med den återvunna lönsamheten, kan tyda på en investering eller omläggning som möjliggör en positiv framtidsutsikt trots den lägre omsättningen.