257 916 SEK
Omsättning
▲ 117,8%
-257 090 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 66,7%
48,9%
Soliditet
Mycket God
−99,6%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:743 889 SEK
Skulder:-380 228 SEK
Substansvärde:363 661 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Under Q1 2024 har bolaget haft en extra bolagsstämma där man fattat beslut om att kapitalisera upp bolaget med 300 tkr genom nyemission.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget genomförde en nyemission på 300 000 kronor under Q1 2024 för att kapitalisera upp verksamheten, vilket var nödvändigt för att motverka den negativa kapitalutvecklingen.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig motsättning mellan stark omsättningstillväxt och försämrad lönsamhet. Med en omsättningsökning på 117,8% till 258 075 SEK visar bolaget god marknadspenetration, men den samtidiga resultatförsämringen till -257 090 SEK indikerar allvarliga utmaningar med kostnadskontroll och lönsamhet. Den negativa kapitaltillväxten på -13,6% trots ökade tillgångar pekar på att företaget förbrukar sina resurser snabbare än det genererar värde. Situationen tyder på ett företag i en expansiv fas med bristande ekonomisk styrning.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom modebranschen med design, tillverkning, distribution och försäljning av kläder och accessoärer via både fysisk butik och e-handel. Denna verksamhetsmodell kräver betydande investeringar i lager, produktutveckling och marknadsföring, vilket förklarar de höga kostnaderna i förhållande till omsättningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades med 102 841 SEK från -154 249 SEK till -257 090 SEK, vilket indikerar att kostnaderna växte betydligt snabbare än intäkterna trots den starka omsättningstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 48,9% är acceptabel och visar att företaget fortfarande har en balanserad kapitalstruktur, men trenden är negativ på grund av det förlorade årets resultat.

Eget kapital: Eget kapital minskade med 57 090 SEK från 420 751 SEK till 363 661 SEK, vilket direkt följer av det negativa resultatet och visar på en utarmning av företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 138 376 SEK från 119 699 SEK till 258 075 SEK, vilket visar en stark marknadsacceptans och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Företaget har en extremt negativ vinstmarginal på -99,6% vilket innebär att nästan varje krona i omsättning går förlorad.
  • Kapitalförbrukningen är ohållbar med en förlust på 257 090 SEK som tär på det egna kapitalet.
  • Tillgångarna ökade med 303 820 SEK till 743 889 SEK, men denna tillväxt finansierades troligen genom skulder eftersom det egna kapitalet minskade.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark omsättningstillväxt på 117,8% visar att produkterna har marknadsappeal och att företaget kan växa snabbt.
  • Nyemissionen på 300 000 SEK ger företaget ett andrum och kapital att arbeta med för att vända trenden.
  • Den höga soliditeten på 48,9% ger fortfarande viss finansiell stabilitet trots de negativa trenderna.