128 220 SEK
Omsättning
▼ 44,3%
107 288 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 497%
88%
Soliditet
Mycket God
83,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:55 975 SEK
Skulder:-6 690 SEK
Substansvärde:49 285 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Ny ägare

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Ny ägare under året som förändrat verksamheten enligt årsredovisningen

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsnedgång men samtidigt en dramatisk resultatförbättring. Den extremt höga vinstmarginalen på 83,7% och soliditeten på 88,0% indikerar ett mycket kostnadseffektivt företag som genomgått en betydande omstrukturering. Den nya ägaren har sannolikt genomfört drastiska kostnadsbesparingar eller ändrat verksamhetsinriktning, vilket resulterat i högre lönsamhet trots lägre omsättning.

Företagsbeskrivning

Atibat Consulting AB är ett konsultföretag inom redovisning och blandade tjänster baserat i Haninge. Verksamheten är typiskt personalintensiv med låga tillgångar, vilket förklarar den höga soliditeten och vinstmarginalen. Företagets flexibla tjänsteutbud ('div blandade tjänster') gör det möjligt att anpassa verksamheten efter marknadsbehov.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 17 972 SEK till 107 288 SEK (+497,0%), vilket visar att företaget blivit mycket mer lönsamt trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 88,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder, vilket ger stor finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 40 934 SEK till 49 285 SEK (+20,4%), främst till följd av det starka årets resultat som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 230 271 SEK till 128 220 SEK (-44,3%), vilket indikerar en betydande nedskalning eller förändring av verksamhetsinriktning under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 44,3% kan indikera förlorade kunder eller marknadsandelar
  • Mycket hög vinstmarginal kan vara svår att upprätthålla på sikt
  • Begränsad omsättningsbas på 128 220 SEK ger små marginaler för oväntade kostnader

Möjligheter

  • Exceptionellt stark lönsamhet med 83,7% vinstmarginal ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Hög soliditet på 88,0% ger utrymme för att ta på sig skulder för expansion vid behov
  • Ny ägare har visat förmåga att drastiskt förbättra lönsamheten genom omstrukturering

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig nedåtgående trend med en minskning från 230 271 SEK 2023 till 128 220 SEK 2024, efter en tidigare kraftig nedgång 2022. Trots detta har resultatet förbättrats radikalt och gått från stora förluster till en stark vinst på 107 288 SEK 2024, vilket också avspeglas i den extremt höga och förbättrade vinstmarginalen. Företaget har genomgått en betydande omvandling med en drastisk minskning av tillgångarna, vilket tyder på en avveckling av verksamhet eller försäljning av tillgångar. Den mycket höga soliditeten de senaste två åren visar att företaget nu är mycket mindre skuldsatt. Trenderna pekar på ett företag som har skalat ner sin verksamhet avsevärt men som samtidigt blivit mycket mer lönsamt, vilket kan tyda på en framtid med en mer fokuserad och effektiv verksamhet.