445 538 SEK
Omsättning
▼ 33,7%
91 010 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 22,7%
28,8%
Soliditet
God
20,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-27

Substansvärdering

Tillgångar:660 854 SEK
Skulder:-470 575 SEK
Substansvärde:190 279 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har Stenhandeln blivit agent för import av stenprodukter, vilka har en stor marknad i Sverige, och framtiden ter sig ljus.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Stenhandeln har blivit agent för import av stenprodukter, vilket öppnar för större marknadsmöjligheter i Sverige
  • Företaget beskriver framtiden som ljus efter denna strategiska förändring

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med både positiva och negativa trender. Trots en kraftig nedgång i omsättning (-33.7%) och resultat (-22.7%) har eget kapital och totala tillgångar ökat dramatiskt (+61.0% respektive +208.9%). Den mycket höga vinstmarginalen på 20.4% indikerar att företaget arbetar effektivt trots lägre omsättning. Den låga soliditeten på 28.8% är dock en svaghet. Sammantaget tyder detta på ett företag som genomgår en omstrukturering eller strategiförändring, där fokus kan ha flyttats från omsättningstillväxt till lönsamhet och kapitaluppbyggnad.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver stenhandel och har under året blivit agent för import av stenprodukter. Stenhandel är en bransch med betydande investeringsbehov i lager och förråd, vilket förklarar den höga tillgångstillväxten. Som importagent har företaget nu tillgång till en större produktportfölj för den svenska marknaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 117 695 SEK till 91 010 SEK, en nedgång med 26 685 SEK trots lägre omsättning. Den höga vinstmarginalen på 20.4% visar dock att företaget behåller god lönsamhet per såld krona.

Soliditet: Soliditeten på 28.8% är relativt låg och indikerar att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering. Detta är vanligt i branscher med stora lagerinvesteringar men medför högre finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 118 170 SEK till 190 279 SEK, en förbättring med 72 109 SEK eller 61.0%. Denna ökning kan komma från årets vinst och/eller nyemission av kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 671 724 SEK till 445 538 SEK, en minskning med 226 186 SEK eller 33.7%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan, strategisk omsättning till mer lönsamma produkter, eller övergångsperiod till ny verksamhetsmodell som importagent.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 33.7% kan indikera förlorade kunder eller marknadsandelar
  • Låg soliditet på 28.8% gör företaget sårbart för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Stor tillgångstillväxt på 208.9% kan tyda på höga skulder som behöver betjänas

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 20.4% visar god förmåga att generera vinst på varje försäljning
  • Ny agentroll för import kan öka produktutbudet och skapa nya intäktskällor
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 72 109 SEK stärker företagets finansiella bas

Trendanalys

Blandade trender med stark försämring i omsättning och resultat men samtidigt mycket stark förbättring i balansräkningens poster. Övergången till importagent verkar vara en strategisk förändring som kan förklara de motriktade trenderna.