2 180 000 SEK
Omsättning
▼ 0,3%
74 087 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 65,3%
85,5%
Soliditet
Mycket God
3,3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 611 190 SEK
Skulder:-192 218 SEK
Substansvärde:1 216 852 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar tecken på betydande utmaningar med en kraftig nedgång i lönsamhet och kapitalbas. Trots en relativt stabil omsättning på drygt 2,2 miljoner SEK har resultatet kraschat med 65% och eget kapital minskat med över 200 000 SEK. Den höga soliditeten på 85,5% indikerar dock att företaget fortfarande har en finansiell buffert att luta sig mot under denna svåra period.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 1993 och verkar från Västra Frölunda. Den långa etableringsperioden kombinerat med de nuvarande siffrorna tyder på ett moget företag som genomgår en svår period snarare än ett nyetablerat företag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har minskat dramatiskt från 213 495 SEK till 74 087 SEK, en nedgång på 65,3%, vilket tyder på ökade kostnader eller minskade marginaler som kraftigt påverkar lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 85,5% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket lite belånat, vilket ger en viss finansiell stabilitet trots de negativa resultattrenderna.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 1 443 331 SEK till 1 216 852 SEK, en nedgång på 226 479 SEK, vilket främst beror på det sämre resultatet under året.

Nettoomsättning: Omsättningen är relativt stabil med en minskning på endast 0,3% från 2 229 183 SEK till 2 235 898 SEK, vilket indikerar att företaget behåller sin kundbas trots utmaningar.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 65,3% från 213 495 SEK till 74 087 SEK indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskande eget kapital med 226 479 SEK försvagar företagets finansiella styrka
  • Tillgångarna har minskat med 403 192 SEK från 2 014 382 SEK till 1 611 190 SEK, vilket kan tyda på avveckling av verksamhet
  • Låg vinstmarginal på 3,3% begränsar företagets möjligheter till investeringar och tillväxt

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 85,5% ger ett starkt skydd mot obetalningsrisk och möjlighet till framtida finansiering
  • Stabil omsättning på 2 235 898 SEK visar att företaget fortfarande har en fungerande kundbas
  • Eget kapital på 1 216 852 SEK ger fortfarande en betydande finansiell bas att bygga uppå

Trendanalys

Alla nyckeltal visar negativa trender: omsättning (-0,3%), resultat (-65,3%), eget kapital (-15,7%) och tillgångar (-20,0%). Den enda positiva indikatorn är den höga soliditeten, men den försämras troligen nästa år om trenderna fortsätter.