21 809 000 SEK
Omsättning
▲ 117,3%
686 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 147,7%
20,7%
Soliditet
God
3,2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 029 052 SEK
Skulder:-3 146 702 SEK
Substansvärde:642 803 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget förvärvade under året verksamhetsgrenen innefattande försäljning av fyrhjulingar. I samband med detta bytte bolaget lokaler till Renslyckan 1.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget förvärvade under året verksamhetsgrenen innefattande försäljning av fyrhjulingar
  • I samband med förvärvet bytte bolaget lokaler till Renslyckan 1

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt under 2021 med mer än fördubbling av omsättning och en betydande förbättring av lönsamhet. Den snabba expansionen har dock skett på bekostnad av soliditeten, som ligger på en låg nivå. Företaget befinner sig i en fas av aggressiv expansion genom förvärv, vilket skapat imponerande tillväxt men samtidigt ökat finansiell sårbarhet. Den låga vinstmarginalen på 3,1% indikerar att företaget arbetar med smala marginaler trots stor omsättningsökning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver försäljning av spabad, pooler, badtunnor samt fyrhjulingar med tillbehör. Under 2021 förvärvade företaget verksamhetsgrenen för fyrhjulingar, vilket förklarar den betydande omsättningstillväxten. Företaget har sitt säte i Bollnäs kommun och registrerades 2019, vilket gör det till ett relativt ungt företag som nu genomgår en expansionsfas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 277 000 SEK till 686 000 SEK, en ökning på 147,7%. Trots den kraftiga omsättningsökningen förblev vinstmarginalen låg på 3,1%, vilket indikerar att expansionen skedde till relativt låg lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 20,7% är låg och indikerar att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering. Den låga soliditeten i kombination med snabb expansion skapar en känslig finansiell position.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 229 148 SEK till 642 803 SEK, en tillväxt på 180,5%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets vinst på 686 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 10 036 947 SEK till 21 823 353 SEK, en tillväxt på 117,3%. Denna exceptionella ökning kan huvudsakligen förklaras av förvärvet av fyrhjulingsverksamheten under året.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 20,7% skapar sårbarhet vid oförutsedda förluster eller konjunkturnedgång
  • Den låga vinstmarginalen på 3,1% ger begränsat utrymme för priskonkurrens eller kostnadsökningar
  • Snabb expansion genom förvärv medför integrationsrisk och potentiella kvalitetsproblem
  • Höga tillgångar på 4 029 052 SEK indikerar betydande skuldsättning för att finansiera tillväxten

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 117,3% visar stark marknadsposition och expansionsförmåga
  • Resultattillväxt på 147,7% visar att företaget kan skala upp verksamheten lönsamt
  • Förvärvet av fyrhjulingsverksamheten skapar diversifiering och nya marknader
  • Eget kapital ökade med 180,5% vilket stärker balansräkningen på sikt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark förbättringstrend: omsättning (+117,3%), resultat (+147,7%), eget kapital (+180,5%) och tillgångar (+99,5%). Trenden pekar mot aggressiv expansion och marknadsandelsökning, men den låga soliditeten och vinstmarginalen kvarstår som utmaningar.