509 000 SEK
Omsättning
▼ 57,1%
131 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 82,2%
83,4%
Soliditet
Mycket God
24,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 289 013 SEK
Skulder:-139 684 SEK
Substansvärde:789 329 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande nedgång under 2023 med kraftigt minskad omsättning och resultat trots att det är ett etablerat företag sedan 2013. Den mycket höga vinstmarginalen på 24.4% indikerar dock att företaget har god kostnadskontroll och effektivitet i sin verksamhet. Den höga soliditeten på 83.4% ger ett visst skydd mot kortsiktiga utmaningar, men den negativa utvecklingen i alla nyckeltal är oroande för företagets långsiktiga hälsa.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver service och installation av hemelektronik samt antenn- och parabolinstallationer i Västerås. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara känslig för konjunktursvängningar och förändringar i konsumenternas köpbeteende.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 737 000 SEK till 131 000 SEK, en minskning på 82.2%. Trots den dramatiska nedgången lyckades företaget fortfarande generera positivt resultat, vilket visar på god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 83.4% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger god finansiell stabilitet trots den negativa utvecklingen.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 838 017 SEK till 789 329 SEK, en nedgång på 5.8%. Minskningen beror främst på det lägre årets resultat som påverkar balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 185 274 SEK till 536 711 SEK, en nedgång på 57.0%. Detta indikerar en betydande minskning av försäljningsvolymen eller antalet projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 57.0% från 1 185 274 SEK till 536 711 SEK indikerar potentiell förlust av kunder eller marknadsandelar
  • Resultatminskning på 82.2% från 737 000 SEK till 131 000 SEK visar på sårbarhet i lönsamheten vid minskad verksamhetsvolym
  • Nedgång i alla nyckeltal (omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar) pekar på strukturella utmaningar i verksamheten

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 24.4% visar att företaget har effektiva processer och kan vara lönsamt vid högre omsättningsnivåer
  • Exceptionellt hög soliditet på 83.4% ger god finansiell styrka att klara av konjunkturnedgångar och investera i återhämtning
  • Etablerat företag sedan 2013 med erfarenhet och kunskap inom sin bransch kan underlätta en turnaroundsituation