1 051 644 SEK
Omsättning
▲ 15,7%
224 519 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 716,9%
79%
Soliditet
Mycket God
21,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-24

Substansvärdering

Tillgångar:686 166 SEK
Skulder:-112 714 SEK
Substansvärde:422 452 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation under 2023 med betydande förbättringar på samtliga nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på över 700% kombinerat med hög soliditet och vinstmarginal indikerar ett välskött företag som effektivt omvandlar omsättning till vinst. Den positiva utvecklingen i både omsättning, resultat och balansposter pekar på en stabil tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2013 och bedriver stödtjänster till artistisk verksamhet samt reparationer av fordon. Den dubbla verksamhetsinriktningen kan förklara den relativt blygsamma omsättningsnivån men samtidigt höga lönsamheten, vilket är typiskt för specialiserade tjänsteföretag med låga driftskostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 27 483 SEK till 224 519 SEK, en ökning på 716.9% som indikerar stark kostnadskontroll och förbättrad effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 79.0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 388 887 SEK till 422 452 SEK, en tillväxt på 8.6% som främst drivs av årets starka resultat och bidrar till företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 909 077 SEK till 1 051 644 SEK, en tillväxt på 15.7% som visar en stabil försäljningsutveckling i linje med företagets verksamhetsprofil.

Huvudrisker

  • Företagets omsättning på 1 miljon SEK är relativt blygsam för ett 10-årigt företag, vilket kan indikera begränsad marknadsstorlek eller kapacitetsbegränsningar
  • Den extremt höga resultattillväxten på 716.9% kan vara svår att upprätthålla på sikt och kan delvis bero på engångsfaktorer

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 21.4% ger utrymme för investeringar i tillväxt och expansion av verksamheten
  • Stark balansräkning med tillgångstillväxt på 29.4% till 686 166 SEK skapar goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Den höga soliditeten ger möjlighet till strategiska lån för snabbare expansion utan att äventyra finansiell stabilitet

Trendanalys

Alla trender visar tydlig förbättring: omsättning (+15.7%), resultat (+716.9%), eget kapital (+8.6%) och tillgångar (+29.4%). Den samstämmiga positiva utvecklingen över samtliga nyckeltal indikerar en stark och hållbar tillväxtfas för företaget.