5 355 359 SEK
Omsättning
▲ 52,3%
766 859 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 53,1%
34%
Soliditet
God
14,3%
Vinstmarginal
Hög
320 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-13

Substansvärdering

Tillgångar:2 689 199 SEK
Skulder:-1 736 226 SEK
Substansvärde:707 937 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med genomgående förbättringar på alla nyckeltal. Den kraftiga tillväxten i omsättning (+52,3%) och resultat (+53,0%) indikerar en framgångsrik expansion och effektiv verksamhetsstyrning. Den nästan fördubblade tillgångsbasen (+143,1%) och det ökade eget kapitalet (+93,7%) pekar på betydande investeringar och en stärkt balansräkning. Trots den snabba tillväxten upprätthåller företaget en hög vinstmarginal på 14,3%, vilket är imponerande. Soliditeten på 34,0% är acceptabel men bör förbättras i takt med fortsatt expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget, etablerat 2009, verkar inom installation och försäljning av ljudteknik, utrymningslarm, el och hörselteknisk utrustning. Denna verksamhet kräver ofta investeringar i lager och specialutrustning, vilket förklarar den betydande tillgångstillväxten. Branschen är tekniskt krävande med fokus på kvalitet och säkerhet, vilket stöder den höga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 501 037 SEK till 766 859 SEK, en ökning på 53,0%. Den höga vinstmarginalen på 14,3% indikerar god kostnadskontroll och lönsamhet trots snabb tillväxt.

Soliditet: Soliditeten på 34,0% är acceptabel för ett tillväxtföretag men ligger något under branschgenomsnittet. Den bör övervakas noggrant med den höga tillväxttakten.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 365 570 SEK till 707 937 SEK, vilket främst beror på att årets vinst har bibehållits i bolaget och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 516 587 SEK till 5 355 359 SEK, en tillväxt på 52,3%. Detta visar en mycket stark marknadsposition och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten på 143,1% i tillgångar kan indikera stora investeringar som kräver noggrann övervakning av likviditet och kapitalstruktur.
  • Soliditeten på 34,0% är relativt låg och kan behöva förbättras för att hantera eventuella nedgångar i konjunkturen.
  • En fortsatt tillväxt i denna takt kan sätta press på organisationens kapacitet och operativa effektivitet.

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 52,3% visar på starkt marknadsfäste och goda möjligheter till ytterligare expansion.
  • Den höga vinstmarginalen på 14,3% ger goda förutsättningar för att finansiera framtida tillväxt internt.
  • Kraftig ökning av eget kapital med 93,7% ger en stabil finansieringsbas för framtida investeringar och utveckling.