213 000 SEK
Omsättning
▲ 12,1%
209 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 11,8%
83,2%
Soliditet
Mycket God
97,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-02

Substansvärdering

Tillgångar:315 770 SEK
Skulder:-53 128 SEK
Substansvärde:262 642 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med stark tillväxt i alla nyckeltal. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 97,9% indikerar en extremt effektiv kostnadskontroll eller en verksamhetsmodell med mycket låga rörliga kostnader. Soliditeten på 83,2% är utmärkt och ger företaget god finansiell stabilitet. Trots att företaget är etablerat sedan 1988 har det relativt små absoluta belopp, vilket tyder på en nischad verksamhet med fokus på kvalitet snarare än volym.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom mode och design med säte i Stockholm. Denna typ av verksamhet är typiskt kunskapsintensiv med låga kapitalkrav och höga marginaler, vilket stämmer väl med de finansiella nyckeltalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 187 000 SEK till 209 000 SEK, en ökning på 11,8% som speglar företagets förmåga att behålla extremt höga marginaler även vid ökad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 83,2% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder, vilket ger stor finansiell flexibilitet och låg risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 243 619 SEK till 262 642 SEK, en tillväxt på 7,8% som främst drivs av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 190 000 SEK till 213 414 SEK, en tillväxt på 12,1% som visar en positiv utveckling i verksamheten.

Huvudrisker

  • Den extremt höga vinstmarginalen kan vara svår att upprätthålla långsiktigt i en konkurrensutsatt bransch
  • Företagets absoluta storlek är begränsad med en omsättning på 213 414 SEK, vilket begränsar skalbarheten
  • Beroendet av ett fåtal storkunder eller projekt kan skapa säsongsvariationer eller osäkerhet i intäkterna

Möjligheter

  • Den starka tillväxttakten på över 10% i både omsättning och resultat visar god potential för fortsatt expansion
  • Den exceptionella soliditeten ger möjlighet till investeringar i verksamhetsutveckling utan extern finansiering
  • Den höga vinstmarginalen ger utrymme för prissättningsstrategier som kan öka marknadsandelar

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättning (+12,1%), resultat (+11,8%), eget kapital (+7,8%) och tillgångar (+8,3%). Den konsekventa tillväxten över alla parametrar indikerar en välbalanserad och hållbar verksamhetsutveckling.