4 524 377 SEK
Omsättning
▲ 61,7%
502 264 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 7%
12,6%
Soliditet
Stabil
7,7%
Vinstmarginal
Stabil
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-15

Substansvärdering

Tillgångar:6 569 742 SEK
Skulder:-5 664 825 SEK
Substansvärde:525 869 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt sjunkande lönsamhet. Den kraftiga omsättningsökningen på 61,7% indikerar framgångsrik marknadsexpansion, medan resultatet minskat med 7,0% trots detta. Den låga soliditeten på 12,6% pekar på ett högt belåningsgrad, vilket gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar. Situationen tyder på att företaget växer snabbt men med minskande lönsamhet, vilket kan vara en strategisk investering i tillväxt på bekostnad av kortvarig vinst.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver försäljning och köp av guld, silver, smycken och klockor med säte i Stockholm. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande rörelsekapital för lagerhållning och har ofta fluktuerande marginaler beroende på råvarupriser och efterfrågecykler.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 540 185 SEK till 502 264 SEK, en nedgång på 7,0% trots den betydande omsättningsökningen. Detta tyder på tryckta marginaler eller ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 12,6% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta är riskabelt för ett företag med stora lagerinvesteringar och kan begränsa möjligheten till ytterligare finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 428 735 SEK till 525 869 SEK, en tillväxt på 22,7%. Denna förbättring kommer främst från årets resultat men är fortfarande relativt blygsam i förhållande till omsättningsvolymen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 3 272 456 SEK till 6 516 000 SEK, en tillväxt på 61,7%. Detta visar en mycket stark försäljningsutveckling och framgångsrik marknadspenetration.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 12,6% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Minskande vinstmarginal trots stark omsättningstillväxt indikerar tryckta priser eller ökade kostnader
  • Hög tillgångstillväxt på 34,0% till 6 569 742 SEK kan tyda på stora lagerinvesteringar som binder kapital

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 61,7% visar stark marknadsposition och framgångsrik expansion
  • Positivt resultat på 502 264 SEK trots investeringar i tillväxt visar att verksamheten är grundläggande lönsam
  • Eget kapitaltillväxt på 22,7% ger en något stärkt kapitalbas för framtida investeringar