1 382 744 SEK
Omsättning
▲ 322,5%
225 554 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 74,1%
70%
Soliditet
Mycket God
16,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:435 589 SEK
Skulder:-112 744 SEK
Substansvärde:230 172 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och förbättrad lönsamhet under det analyserade året. Omsättningen har mer än fyrdubblats och resultatet har förbättrats avsevärt, vilket indikerar en framgångsrik expansion av verksamheten. Den höga soliditeten på 70% tillsammans med en vinstmarginal på 16,3% visar på ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet. Tillväxten i eget kapital med över 125% och tillgångstillväxt på 77,2% bekräftar en positiv utveckling där företaget både genererar vinst och investerar i framtiden.

Företagsbeskrivning

Bolaget utför VVS-service till både små och stora svenska företag samt privatkunder med säte i Stockholm. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kräver investeringar i verktyg och fordon, vilket speglas i tillgångsökningen. Den starka tillväxten kan tyda på att företaget etablerat sig på marknaden och lyckats skaffa sig fler och större kunduppdrag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 129 563 SEK till 225 554 SEK, en ökning med 74.1%. Denna förbättring, i kombination med den enorma omsättningstillväxten, visar att företaget har lyckats skala upp verksamheten samtidigt som lönsamheten bevarats.

Soliditet: En soliditet på 70.0% är mycket stark och indikerar ett lågt belåningsgrad. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och motståndskraft, samt goda förutsättningar att ta på sig nya investeringar eller hantera eventuella nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 102 157 SEK till 230 172 SEK, en tillväxt på 125.3%. Denna fördubbling kan till stor del förklaras av årets starka resultat på 225 554 SEK, vilket har tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 327 313 SEK till 1 382 744 SEK, en tillväxt på 322.4%. Detta visar en mycket framgångsrik expansion av verksamheten och en betydande ökning av försäljningsvolymen.

Huvudrisker

  • Den extremt höga omsättningstillväxten på 322.4% kan vara svår att upprätthålla på sikt och riskerar att följas av en normalisering.
  • En snabb expansion medför alltid en risk för kvalitetsproblem, överansträngda resurser eller att kostnaderna växer snabbare än intäkterna i framtiden.
  • Tillgångarna har ökat med 77.2% till 435 589 SEK, vilket kan indikera stora investeringar; att driva och avskriva dessa tillgångar kommer att vara en framtida kostnad.

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 16.3% visar att företaget är mycket lönsamt och har goda förutsättningar att generera starka kassaflöden.
  • Den finansiella styrkan från en soliditet på 70.0% ger utrymme för ytterligare investeringar eller att utnyttja acquisitionsmöjligheter.
  • Den bevisade tillväxten från 327 313 SEK till 1 382 744 SEK positionerar företaget som en stark aktör på marknaden med potential att fortsätta ta marknadsandelar.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar tydliga trendförbättringar: omsättning (+322.4%), resultat (+74.1%), eget kapital (+125.3%) och tillgångar (+77.2%). Den övergripande trenden är exceptionellt positiv och pekar på ett företag i en stark expansionsfas.