521 573 SEK
Omsättning
▲ 1,9%
88 298 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 436,5%
86,1%
Soliditet
Mycket God
16,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:806 522 SEK
Skulder:-112 483 SEK
Substansvärde:694 039 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med starka förbättringar på de flesta områden. Trots en måttlig omsättningstillväxt på 1,9% har resultatet förbättrats dramatiskt med över 400% ökning, vilket indikerar betydande effektiviseringar eller förbättrade marginaler. Den höga soliditeten på 86,1% visar ett mycket stabilt finansiellt läge med låg belåning. Företaget verkar vara i en stark expansionsfas med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver reparation, tillverkning och försäljning av motorer, maskiner och mindre fordon samt försäljning av tillbehör till motorcyklar, snöskotrar och mopeder. Verksamheten inkluderar även tävlingsverksamhet inom mc-sport. Bolaget är etablerat sedan 1995 i Strömsunds kommun, vilket gör det till ett moget företag med nischad expertis inom motorsport och fordonsservice.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 16 457 SEK till 88 298 SEK, en ökning med 71 841 SEK eller 436,5%. Denna exceptionella resultatförbättring tyder på starka kostnadskontroller eller förbättrade marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 86,1% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimalt skuldbelastning. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 604 109 SEK till 694 039 SEK, en tillväxt på 89 930 SEK eller 14,9%. Denna ökning drivs huvudsakligen av årets starka resultat och visar på en hälsosam kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 521 803 SEK till 535 573 SEK, en måttlig tillväxt på 13 770 SEK eller 1,9%. Detta visar en stabil kundbas men begränsad omsättningsexpansion.

Huvudrisker

  • Begränsad omsättningstillväxt på endast 1,9% kan indikera en mogen marknad eller begränsad expansionspotential
  • Företagets verksamhet är koncentrerad till en specifik nisch (mc-sport och fordonsservice) vilket gör det sårbart för branschspecificka nedgångar
  • Den relativt låga omsättningen på 535 573 SEK kan begränsa investeringsmöjligheter trots hög lönsamhet

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 436,5% visar på stark operativ effektivitet och potential för fortsatt hög lönsamhet
  • Hög soliditet på 86,1% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan behov av extern finansiering
  • Tillgångstillväxt på 7,2% till 806 522 SEK indikerar kapacitetsutbyggnad som kan stödja framtida tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+1,9%), resultat (+436,5%), eget kapital (+14,9%) och tillgångar (+7,2%). Denna konsekvent positiva trend över samtliga områden indikerar en stark och balanserad tillväxt där företaget samtidigt expanderar och förbättrar sin lönsamhet. Den exceptionella resultattillväxten är särskilt anmärkningsvärd och tyder på betydande operativa förbättringar.