6 335 770 SEK
Omsättning
▲ 8%
1 817 440 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 69,5%
78,4%
Soliditet
Mycket God
28,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-16

Substansvärdering

Tillgångar:6 567 349 SEK
Skulder:-1 216 225 SEK
Substansvärde:4 369 921 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande lönsamhet och kapitaltillväxt. Resultatet ökade med 745 276 SEK på ett år, vilket indikerar effektiv kostnadskontroll och/eller förbättrad prissättning. Den mycket höga soliditeten på 78,4% ger företaget stor finansiell stabilitet och oberoende från extern finansiering. Alla nyckeltal rör sig i positiv riktning, vilket pekar på ett företag i stark tillväxtfas med god operativ effektivitet.

Företagsbeskrivning

Företaget driver en bilverkstad med reparationer av motorfordon, elektronik och svetsarbeten. Denna typ av verksamhet är vanligtvis arbetsintensiv och kräver specialistkompetens. Den höga vinstmarginalen på 28,7% är ovanligt bra för branschen och kan tyda på specialiserade tjänster eller unik expertis som tillåter premiumprissättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 1 072 164 SEK till 1 817 440 SEK, en ökning med 745 276 SEK eller 69,5%. Denna förbättring är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet per omsatt krona.

Soliditet: Soliditeten på 78,4% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat. Detta ger låg finansiell risk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 120 173 SEK till 4 369 921 SEK, en tillväxt på 1 249 748 SEK eller 40,0%. Denna kraftiga ökning kommer främst från årets starka resultat och stärker företagets finansiella grund.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 939 263 SEK till 6 323 198 SEK, en tillväxt på 383 935 SEK eller 8,0%. Detta visar en stabil kundbas och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Företagets starka tillväxt kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Branschen är konjunkturkänslig och efterfrågan på bilreparationer kan minska vid ekonomisk nedgång
  • Den höga vinstmarginalen kan locka till konkurrens som sätter press på priser

Möjligheter

  • Den finansiella styrkan möjliggör investeringar i ny utrustning eller expansion
  • Företaget har kapacitet att ta på sig större projekt tack vare den starka balansräkningen
  • Den höga lönsamheten ger utrymme för ytterligare investeringar i marknadsföring eller kompetensutveckling

Trendanalys

Alla trender pekar på stark förbättring: omsättningstillväxt (+8,0%), resultattillväxt (+69,5%), eget kapital tillväxt (+40,0%) och tillgångstillväxt (+28,9%). Denna konsekvent positiva utveckling över alla nyckeltal indikerar ett välskött företag i stark expansion.