868 114 SEK
Omsättning
▼ 8,8%
105 818 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 51,9%
73%
Soliditet
Mycket God
12,2%
Vinstmarginal
Hög
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-08

Substansvärdering

Tillgångar:329 781 SEK
Skulder:-88 785 SEK
Substansvärde:240 996 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar tydliga tecken på en negativ utveckling under 2023 med minskningar inom samtliga nyckeltal. Trots att soliditeten fortfarande är hög på 73% och vinstmarginalen på 12,2% klassificeras som hög, har företaget upplevt en betydande nedgång i både omsättning och resultat. Den kraftiga resultatminskningen på över 50% tillsammans med en minskning av eget kapital med nästan 30% indikerar en utmanande period för företaget. Situationen tyder på ett etablerat företag (registrerat 2003) som genomgår en svacka snarare än ett nytt företag i startfasen.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver installation och service av lastvågar på anläggningsmaskiner med säte i Vetlanda, Jönköpings län. Verksamheten är typiskt projektbaserad och kundspecifik, vilket kan medföra variationer i omsättning mellan perioder beroende på projektstorlek och timing.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 220 144 SEK till 105 818 SEK, en minskning på 114 326 SEK (-51,9%). Denna nedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 73,0% är mycket stark och visar att företaget har en god kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger en buffert mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 338 993 SEK till 240 996 SEK, en reduktion på 97 997 SEK. Denna minskning beror främst på det sämre resultatet under året.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 952 165 SEK till 868 114 SEK, en nedgång på 84 051 SEK (-8,8%). Detta indikerar färre projekt eller mindre omfattande uppdrag under 2023.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 114 326 SEK (-51,9%) som hotar lönsamheten på sikt
  • Minskad omsättning på 84 051 SEK (-8,8%) som indikerar färre kundorder eller projekt
  • Nedgång i eget kapital med 97 997 SEK (-28,9%) som försvagar företagets finansiella styrka
  • Samtidig minskning i alla nyckeltal (-8,8% till -51,9%) visar på en generell negativ trend

Möjligheter

  • Hög soliditet på 73,0% ger god finansiell stabilitet och möjlighet att klara av konjunkturnedgångar
  • Fortfarande positivt resultat på 105 818 SEK trots nedgången
  • Vinstmarginal på 12,2% klassificeras som hög och visar att verksamheten kan vara lönsam när den väl får projekt
  • Etablerat företag sedan 2003 med erfarenhet och kundbas att bygga vidare på

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRSÄMRING: omsättning (-8,8%), resultat (-51,9%), eget kapital (-28,9%) och tillgångar (-21,9%). Den samlade bilden är tydligt negativ med en generell nedåtgående trend i företagets ekonomi. Den kraftiga resultatminskningen är särskilt anmärkningsvärd och kräver åtgärder för att vända trenden.