22 950 000 SEK
Omsättning
▲ 41,2%
3 970 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 101%
54,9%
Soliditet
Mycket God
17,1%
Vinstmarginal
Hög
390 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-04-25

Substansvärdering

Tillgångar:9 661 237 SEK
Skulder:-3 973 476 SEK
Substansvärde:3 793 502 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckelområden. Den mer än fördubblade vinsten på 3 970 000 SEK tillsammans med en omsättningstillväxt på 41,1% indikerar ett företag i en stark expansionsfas. Den höga soliditeten på 54,9% kombinerat med en vinstmarginal på 17,1% pekar på en sund och lönsam verksamhet som effektivt omsätter intäkter till resultat. Företaget befinner sig i en mycket positiv situation med goda förutsättningar för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver försäljning och service av bilar, MC, släpvagnar, fritidsfordon, båtar och tillbehör. Denna typ av verksamhet är ofta kapitalintensiv med behov av lager och visar normalt sett lägre soliditet. Företagets höga soliditet och vinstmarginal är därför anmärkningsvärt starka nyckeltal för branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet mer än fördubblades från 1 975 000 SEK till 3 970 000 SEK, en ökning på 1 995 000 SEK eller 101,0%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och skalfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 54,9% är mycket stark och indikerar att mer än hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital nästan fördubblades från 1 893 239 SEK till 3 793 502 SEK, en ökning på 1 900 263 SEK. Denna tillväxt har huvudsakligen drivits av årets starka resultat, vilket har tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 16 360 399 SEK till 23 268 807 SEK, en tillväxt på 6 908 408 SEK eller 41,1%. Detta visar på en betydande ökning av försäljningsvolymen eller högre genomsnittspriser.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten på 88% i totala tillgångar till 9 661 237 SEK kan innebära utmaningar i form av ökad komplexitet och kapitalbindning.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 41,1% till 23 268 807 SEK visar på stark marknadsacceptans och potential för ytterligare marknadsandelsökning.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+41,1%), resultat (+101,0%), eget kapital (+100,4%) och tillgångar (+88,0%). Denna konsekvent positiva utveckling across all metrics indikerar en mycket hälsosam och växande verksamhet utan tydliga svaghetstecken.