1 796 261 SEK
Omsättning
▲ 147,9%
323 496 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 10%
59,9%
Soliditet
Mycket God
18%
Vinstmarginal
Hög
195 250 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-04

Substansvärdering

Tillgångar:632 059 SEK
Skulder:-253 531 SEK
Substansvärde:378 528 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxt med en omsättningsökning på 147,8% men samtidigt en minskning av resultatet med 9,9%. Denna motsättning indikerar att företaget investerar kraftigt i tillväxt, vilket påverkar lönsamheten kortvarigt. Den höga soliditeten på 59,9% ger dock en stabil bas för denna expansion. Ökningen av eget kapital med 22,0% visar att företaget behåller en del av vinsten för att finansiera tillväxten.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt i Stockholms län och har bedrivit verksamhet sedan registrering 2020-02-13. Baserat på den snabba omsättningstillväxten verkar det röra sig om ett företag i expansion, möjligen inom tjänste- eller handelssektorn där sådan tillväxt är möjlig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 359 234 SEK till 323 496 SEK, en nedgång på 35 738 SEK trots den kraftiga omsättningsökningen. Detta tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 59,9% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 310 182 SEK till 378 528 SEK, en förbättring på 68 346 SEK. Denna ökning beror främst på att årets resultat på 323 496 SEK har tillförts kapitalet, vilket motverkades av eventuella utdelningar eller andra förändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 724 732 SEK till 1 796 261 SEK, en ökning på 1 071 529 SEK eller 147,8%. Detta visar en exceptionell försäljningstillväxt.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 9,9% till 323 496 SEK trots en omsättningstillväxt på 147,8%, vilket indikerar en potentiell problematik med att skala verksamheten lönsamt.
  • Tillgångarna växte endast med 5,2% till 632 059 SEK, vilket kan tyda på att den enorma omsättningsökningen inte har lett till motsvarande investeringar i tillgångar för att säkra den långsiktiga kapaciteten.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med över 1 miljon SEK till 1 796 261 SEK, vilket visar en mycket stark marknadsposition och goda möjligheter till framtida lönsamhet när tillväxten stabiliseras.
  • Den höga soliditeten på 59,9% ger utrymme för att ta på sig mer skuld för att finansiera ytterligare expansion eller investeringar utan att äventyra företagets finansiella stabilitet.
  • Eget kapital ökade med 22,0% till 378 528 SEK, vilket stärker företagets balansräkning och ger en buffert mot oförutsedda händelser.