273 299 SEK
Omsättning
▲ 65,6%
67 122 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 774,4%
68%
Soliditet
Mycket God
24,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:105 539 SEK
Skulder:-33 594 SEK
Substansvärde:71 945 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inget av stor betydelse av hänt inom bolaget

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från ett svagt utgångsläge till en mycket lönsam verksamhet. Den dramatiska tillväxten i samtliga nyckeltal indikerar en framgångsrik omställning eller etablering på marknaden. Den höga soliditeten och vinstmarginalen pekar på en finansiellt sund och effektiv verksamhet, trots den relativt låga omsättningsbasen.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver försäljning av begagnade bilar med säte i Vagnhärad. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande rörelsekapital för bilanskaffning och har ofta en låg vinstmarginal, vilket gör den uppnådda vinstmarginalen på 24.6% anmärkningsvärt hög för branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från ett förlustår på -9 953 SEK till en vinst på 67 122 SEK, en ökning med 774.4%. Denna omvandling från förlust till hög lönsamhet är mycket positiv.

Soliditet: Soliditeten på 68.0% är mycket hög och indikerar ett finansiellt stabilt företag med låg belåningsgrad. Detta ger goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 16 849 SEK till 71 945 SEK, en tillväxt på 327.0%. Denna starka ökning beror främst på årets goda resultat, som har tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 165 000 SEK till 273 299 SEK, en tillväxt på 65.6%. Detta visar en betydande förbättring av försäljningsvolymen, även om den totala omsättningsnivån fortfarande är relativt blygsam.

Huvudrisker

  • Den absoluta storleken på omsättningen (273 299 SEK) är fortfarande relativt låg, vilket kan indikera en begränsad marknadsnärvaro eller volym.
  • Företagets tillgångar på 105 539 SEK är begränsade, vilket kan tyda på en lageromsättning med få bilar eller begränsade fysiska tillgångar.
  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 24.6% visar på en mycket effektiv och lönsam verksamhetsmodell.
  • Den starka soliditeten på 68.0% ger utrymme för framtida expansion och investeringar utan att behöva extern finansiering.
  • Den dramatiska resultatförbättringen med 774.4% visar att företaget har lyckats vända sin verksamhet mycket framgångsrikt.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka positiva trender: omsättningstillväxt (+65.6%), resultattillväxt (+774.4%), eget kapital tillväxt (+327.0%) och tillgångstillväxt (+508.7%). Denna samstämmighet i positiva förbättringar över hela balansräkningen och resultaträkningen indikerar en mycket framgångsrik omvandling av verksamheten.