8 764 000 SEK
Omsättning
▼ 27,6%
1 647 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 20,3%
53,7%
Soliditet
Mycket God
18,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:12 602 637 SEK
Skulder:-5 836 686 SEK
Substansvärde:6 765 951 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med motsägelsefulla trender. Trots betydande nedgångar i omsättning (-27.6%) och resultat (-20.3%) uppvisar bolaget samtidigt starka balansräkningsförbättringar med ökning av eget kapital (+32.2%) och tillgångar (+21.8%). Den höga vinstmarginalen på 18.7% indikerar att företaget har god prissättning och kostnadskontroll, men den kraftiga omsättningsminskningen är oroande och kan tyda på förlorade kunder eller minskad efterfrågan.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver handel och distribution av el- och elektronikprodukter med fokus på övervakningssystem, passersystem och ljudsystem. Som etablerat företag sedan 2000 verkar det inom en nischad B2B-marknad där projektbaserad försäljning är vanligt, vilket kan förklara vissa omsättningsfluktuationer mellan år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 2 067 000 SEK till 1 647 000 SEK, en minskning på 420 000 SEK. Trots omsättningsnedgången lyckades bolaget behålla en hög vinstnivå.

Soliditet: Soliditeten på 53.7% är mycket stark och visar att företaget har god finansieringsstabilitet med mer än hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade markant från 5 118 463 SEK till 6 765 951 SEK, en tillväxt på 1 647 488 SEK. Denna ökning motsvarar nästan hela årets resultat, vilket indikerar att vinsten har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 12 123 124 SEK till 8 794 897 SEK, en nedgång på 3 328 227 SEK eller 27.6%. Detta är en betydande försämring som kräver uppmärksamhet.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 27.6% från 12 123 124 SEK till 8 794 897 SEK indikerar potentiella problem med kundbas eller marknadsandelar
  • Resultatnedgång på 20.3% trots hög vinstmarginal visar sårbarhet vid omsättningsfluktuationer
  • Beroende av projektbaserad försäljning kan skapa volatilitet i omsättning mellan perioder

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 53.7% ger god kreditvärdighet och möjlighet till investeringar
  • Hög vinstmarginal på 18.7% visar effektiv verksamhetsstyrning och god lönsamhet per såld krona
  • Betydande ökning av eget kapital med 1 647 488 SEK skapar finansiell styrka för framtida tillväxt
  • Tillgångstillväxt på 21.8% till 12 602 637 SEK indikerar kapacitetsutbyggnad för framtida verksamhet

Trendanalys

Företaget befinner sig i en omställningsfas där balansräkningen stärks samtidigt som rörelseresultatet sviktar. Den höga soliditeten och vinstmarginalen utgör en stark bas, men den kraftiga omsättningsnedgången kräver åtgärder för att vända trenden. Bolaget har finansiell kapacitet att investera i tillväxt men behöver adressera orsakerna till den minskande försäljningen.