10 702 000 SEK
Omsättning
▲ 48,8%
2 571 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 637,2%
50,3%
Soliditet
Mycket God
23,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 119 126 SEK
Skulder:-3 536 003 SEK
Substansvärde:3 583 123 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling under 2023 med dramatiska förbättringar på alla nyckeltal. Den massiva resultattillväxten på över 1600% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 23,9% indikerar att företaget antingen har genomgått en framgångsrik omstrukturering, lanserat nya lönsamma produkter eller tagit marknadsandelar. Soliditeten på 50,3% är robust och företaget har mer än fördubblat sitt eget kapital på ett år. Denna prestation är anmärkningsvärd för ett företag som varit registrerat sedan 1999.

Företagsbeskrivning

Företaget tillverkar och säljer termoplastprodukter till fordons-, sjukvårds-, reklam- och livsmedelsindustrin med säte i Trollhättan. Den breda kundbasen över flera industrier ger diversifiering men också exponering mot konjunktursvängningar i dessa sektorer. Tillverkning av specialiserade termoplastprodukter kräver vanligtvis investeringar i maskiner och kompetens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 148 000 SEK till 2 571 000 SEK, en ökning på 1 637,2%. Denna enorma vinstökning indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 50,3% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 477 356 SEK till 3 583 123 SEK, en tillväxt på 142,5%. Denna fördubbling kan delvis förklaras av årets starka resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 7 362 477 SEK till 10 776 862 SEK, en tillväxt på 48,8%. Denna betydande ökning visar stark efterfrågan eller framgångsrika försäljningsinsatser.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Beroende av flera cykliska industrier (fordon etc) kan göra företaget sårbart för konjunkturnedgångar
  • Stor ökning av tillgångar från 4,5 miljoner till 7,1 miljoner SEK kan indikera betydande investeringar som behöver ge avkastning

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 23,9% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark balansräkning med hög soliditet möjliggör ytterligare investeringar eller upplåning
  • Bred kundbas över flera industrier ger diversifiering och stabil kundunderlag
  • Den bevisade förmågan att skala upp verksamheten snabbt visar på god operativ kapacitet

Trendanalys

Alla trender visar stark förbättring: omsättningstillväxt +48,8%, resultattillväxt +1637,2%, eget kapital tillväxt +142,5%, tillgångstillväxt +59,5%. Denna samstämmiga positiva utveckling över alla nyckeltal indikerar en genomgripande och hållbar förbättring av företagets finansiella hälsa.