0 SEK
Omsättning
1 518 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 30,2%
92%
Soliditet
Mycket God
—
Vinstmarginal
1 517 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-18

Substansvärdering

Tillgångar:1 677 934 SEK
Skulder:-135 000 SEK
Substansvärde:1 542 934 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har en mindre post aktier i Ernst & Young Law AB avyttrats.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • En mindre post aktier i Ernst & Young Law AB avyttrades under året, vilket förklarar den positiva resultatet trots noll omsättning.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med betydande försämring inom alla nyckeltal. Trots att bolaget är registrerat sedan 2020 och borde vara etablerat, uppvisar det noll omsättning vilket indikerar en passiv förvaltningsverksamhet som främst genererar kapitalvinster från avyttringar. Den kraftiga minskningen av eget kapital och tillgångar med över 40% samt en resultatnedgång på 30% pekar på en avveckling eller omstrukturering av innehaven snarare än en lönsam verksamhetsdrift.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett holdingbolag som äger aktier i revisionsföretag och förvaltar avkastningen från dessa innehav. Verksamheten är passiv och innebär ingen operativ verksamhet som genererar omsättning, vilket förklarar den nollade omsättningen. Företaget har sitt säte i Stockholm och är registrerat sedan 2020.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 2 174 000 SEK till 1 518 000 SEK, en nedgång på 656 000 SEK eller 30.2%. Det positiva resultatet kommer sannolikt från kapitalvinster vid avyttring av aktieinnehav.

Soliditet: Soliditeten på 92.0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimal skuldsättning. Detta är typiskt för ett holdingbolag med få skulder.

Eget kapital: Eget kapital minskade kraftigt från 2 819 108 SEK till 1 542 934 SEK, en reduktion på 1 276 174 SEK eller 45.3%. Denna minskning förklaras delvis av det lägre årets resultat men kan också bero på utdelning eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen är 0 SEK för både 2023 och föregående år, vilket är typiskt för ett renodlat holdingbolag utan operativ verksamhet. Inga försäljningar av varor eller tjänster sker.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i eget kapital med 45.3% från 2 819 108 SEK till 1 542 934 SEK indikerar en uttunnning av kapitalbasen.
  • Betydande resultatminskning på 30.2% från 2 174 000 SEK till 1 518 000 SEK visar sämre avkastning på innehaven.
  • Totala tillgångarna minskade med 40.6% från 2 823 108 SEK till 1 677 934 SEK, vilket pekar på en avveckling av verksamheten.

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 92.0% ger ett mycket starkt kapitalunderlag och finansiell stabilitet.
  • Företaget genererar fortfarande positivt resultat (1 518 000 SEK) trots avveckling av innehav.
  • Passiv förvaltningsmodell kräver minimal operativ overhead och administration.