1 047 000 SEK
Omsättning
▼ 15%
373 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 19,6%
46,9%
Soliditet
Mycket God
35,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 245 031 SEK
Skulder:-1 122 606 SEK
Substansvärde:779 782 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande försäljningstrender. Trots en mycket hög vinstmarginal på 35,6% har både omsättning och resultat minskat markant (-14,9% respektive -19,6%), vilket indikerar ett företag som möter utmaningar i försäljningen men samtidigt behåller god kostnadskontroll. Den starka tillväxten i eget kapital (+44,7%) och tillgångar (+8,7%) visar på en finansiell styrka och kapacitet för framtida investeringar, vilket är positivt i ljuset av den negativa omsättningstrenden.

Företagsbeskrivning

Företaget driver verksamhet inom utomhusaktiviteter som träningsläger och aktivitetsresor (foto, vandringar), samt erbjuder konsulttjänster inom bygg och anläggning. Detta är en verksamhet som troligtvis är säsongsbetonad och känslig för konjunkturella svängningar. Företaget har ett helägt dotterbolag, Äventyrscenter Borgafjäll AB, vilket kan förklara delar av tillgångstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 464 000 SEK till 373 000 SEK, en minskning på 91 000 SEK (-19,6%). Nedgången är större i procent än omsättningsminskningen, vilket indikerar en viss försämrad lönsamhet trots den fortfarande höga marginalen.

Soliditet: En soliditet på 46,9% är mycket stark och betyder att nästan hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger ett stort skydd mot obetalda skulder och ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 538 959 SEK till 779 782 SEK, en tillväxt på 240 823 SEK (+44,7%). Denna starka förbättring beror sannolikt på att årets vinst på 373 000 SEK har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 231 407 SEK till 1 047 132 SEK, en nedgång på 184 275 SEK (-14,9%). Detta är en betydande och oroande försämring som kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller konkurrensutsättning.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig nedgång i omsättning på 184 275 SEK från föregående år, vilket om den fortsätter kan hota den långsiktiga överlevnaden.
  • Resultatet sjunker snabbare (-19,6%) än omsättningen (-14,9%), vilket kan signalera ökade kostnader eller sämre prispress.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 35,6% visar på en effektiv verksamhet med god prissättningskraft.
  • Eget kapital har stärkts avsevärt med 240 823 SEK, vilket ger utrymme för investeringar i marknadsföring eller verksamhetsutveckling för att vända den negativa försäljningstrenden.
  • Tillgångarna har ökat med 179 799 SEK, vilket kan indikera investeringar i dotterbolaget eller verksamheten som kan bära frukt framöver.