6 197 000 SEK
Omsättning
▼ 39,4%
700 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 70%
60%
Soliditet
Mycket God
11,3%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-29

Substansvärdering

Tillgångar:3 684 203 SEK
Skulder:-1 351 752 SEK
Substansvärde:1 749 451 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig nedgång i både omsättning och resultat under 2023, vilket indikerar en svår period för verksamheten. Trots detta har eget kapital förbättrats, vilket kan tyda på att företaget har genomfört kapitaltillskott eller omstrukturerat sin skuldstruktur. Den höga soliditeten på 60% är en positiv faktor som ger företaget finansiell stabilitet trots den kraftiga omsättningsminskningen.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom webbutveckling med fokus på sajter, sidor och komponenter för webben. Branschen är konjunkturkänslig och präglas av konkurrens, vilket kan förklara de stora fluktuationerna i omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 2 334 000 SEK till 700 000 SEK, en minskning med 70,0%. Denna kraftiga resultatnedgång är mer markant än omsättningsminskningen, vilket tyder på minskad lönsamhet eller oförändrade fasta kostnader trots lägre intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 60,0% är mycket stark och visar att företaget har en god kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger bra motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 475 629 SEK till 1 749 451 SEK, en tillväxt på 18,6%. Denna förbättring kan komma från återinvesterat resultat eller kapitaltillskott från ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 10 230 732 SEK till 6 197 394 SEK, en nedgång med 39,4%. Detta indikerar antingen förlorade kunder, minskade projekt eller prispress i branschen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 39,4% från 10 230 732 SEK till 6 197 394 SEK indikerar förlorade kunder eller projekt
  • Resultatnedgång på 70,0% från 2 334 000 SEK till 700 000 SEK visar på allvarliga lönsamhetsproblem
  • Tillgångarna minskade med 43,2% från 6 484 383 SEK till 3 684 203 SEK, vilket kan tyda på avveckling av verksamhetsområden

Möjligheter

  • Stark soliditet på 60,0% ger god finansiell stabilitet och möjlighet att överleva konjunkturnedgångar
  • Eget kapital ökade med 18,6% till 1 749 451 SEK, vilket visar på ägarnas fortsatta engagemang
  • Företaget behåller fortfarande lönsamhet med en vinstmarginal på 11,3% trots svåra förhållanden