1 180 874 SEK
Omsättning
▲ 2,1%
19 661 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 81,9%
52,9%
Soliditet
Mycket God
1,7%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:693 809 SEK
Skulder:-326 478 SEK
Substansvärde:367 331 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med marginell omsättningstillväxt men kraftigt försämrad lönsamhet. Den låga vinstmarginalen på 1,7% tillsammans med en resultatnedgång på 81,8% indikerar allvarliga lönsamhetsproblem trots stabil omsättning. Soliditeten på 52,9% är dock relativt god och ger ett visst finansiellt skydd. Företaget verkar vara i en svår period med kraftigt krympta marginaler, möjligen på grund av ökade kostnader eller prispress.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver försäljning, montering, service och reparationer av elektronisk utrustning i fordon samt konsultverksamhet inom IT-området, byggverksamhet och fastighetsskötsel. Den breda verksamhetsprofilen med både fordonselektronik och IT-konsultation är typisk för mindre specialiserade företag som söker diversifiera sin intäktsbas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet kollapsade från 108 305 SEK till 19 661 SEK (-81,8%), vilket indikerar allvarliga lönsamhetsproblem trots nästan oförändrad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 52,9% är relativt god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en stabil finansiell bas trots lönsamhetsproblem.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 351 866 SEK till 367 331 SEK (+4,4%), främst tack vare det positiva årets resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 1 156 467 SEK till 1 180 874 SEK (+2,1%), vilket visar att företaget behåller sin kundbas men har svårt att växa signifikant.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång med 81,8% från 108 305 SEK till 19 661 SEK utgör den största risken för företagets överlevnad
  • Mycket låg vinstmarginal på endast 1,7% ger minimal buffert mot kostnadsökningar eller försäljningsnedgång
  • Tillgångarna minskade med 2,2% från 709 624 SEK till 693 809 SEK, vilket kan indikera nedskärningar eller avveckling av verksamhetsresurser

Möjligheter

  • Stabil kundbas med liten omsättningsökning på 2,1% till 1 180 874 SEK visar att verksamheten fortfarande är efterfrågad
  • God soliditet på 52,9% ger finansiell stabilitet och möjlighet till investeringar för att vända trenden
  • Den breda verksamhetsprofilen med både fordonselektronik och IT-tjänster ger diversifieringsmöjligheter och flera intäktskällor